Bugün Ceylan InterContinental‘da Google görüntülü reklam akademisindeydim. Google’ın görüntülü reklam ağında yaptığı yeniliklerden, görüntülü reklam ağını etkili kullanmak için dikkat edilmesi geren püf noktalardan, 2011’de bizi bekleyen Google Adwords yeniliklerinden ve tabi ki mobil dünya’nın geldiği noktayı uzun uzun konuştuk. Çok zevkli ve bir o kadar da güzel bir etkinlikti benim için. Daha önce tanışma fırsatı bulamadığım Google Adwords Team’den Mutlu Balman, Gökçe Kara ve Google Adsense Team’den de Cozi ile tanışma fırsatı yakaladım. Uzuuun uzuun sohbet edip, bolca adwords ve sektörle alakalı konuştuk : )


(Google Adwords Team’den Gökçe Kara)

Sunumlardan kısa kısa notlar aldım, sizinle de paylaşmak isterim…

Görüntülü Reklam Ağı

Kullanıcılar nerede zaman geçiriyor?

%15 ticaret
%5 arama
%33 iletişim
%47 içerik

Farkında>ilgileniyor>düşünüyor>satın almaya hazır

– Niş sitelerde 2 kat daha fazla reklamlara bakılıyor ve tıklanıyor.

– Dönüşümlerin %20’si içerik ağından %2 EBM azalışı yakalandı.

– Polanyalı bir finans sitesi en çok dönüşümü astroloji sayfalarından elde etmiş. Ön yargıyla yaklaşılabilecek bir durum iken dönüşler tam tersini yansıtmış.


(Google Adsense Team’den Cozi)

– Görüntülü ve arama reklamlarının beraber kullanılması sonucu aramalarda %155 artış sağlanmış.

– Yapılan bir araştırmada %43’lük bir kitle görüntülü ve arama kampanyasını gördükten hemen sonra mağazadan ürünü satın almış.

– Google, Twitter reklamlarıyla adwords ağında da twitter reklam formatını kullanabiliriz.

– Twitter reklamları Twitter hesabıyla otomatik güncellenir, yeni twitler otomatik reklama yansıyor.


(Google Adwords Team’den Mutlu Balman)

– Son 20 twit mesaj içerisinde gözükür.

– Vimjo’nun Adwords’ten aldığı trafik %30’muş.

– Blast kampanyalar kısa süreli reklamlardır. Örneğin yarın kalktığımda herkesin markam hakkında konuşmasını istiyorsam blast kampanyayı kullanabilirim.
Ör: 300.000$ 200M gösterim 50.000 tık.

– İçeriğe dayalı hedefleme aracı sayesinde girdiğimiz anahtar kelimeyle alakalı reklam grupları, anahtar kelimeler ve TBM değerlerine ulaşabiliriz.

– Görüntülü reklam ağı opt. edici, geri dönüşümü fazla olacağına inandığı siteleri seçer. Kullanıcıları iyice analiz eder ve onları hedefler. Yerleşim ve teklifler Google tarafından belirlenir.

– Öğrenme>Hedefleme>TBM tekli> opt. etme

– Haziran 09’dan bu yana test sonuçlarında reklam verenlerin %90’nı maliyetlerinin çok altında bir rakamla karsılaştılar.

– Görüntülü reklam opt. kullanmak için günde görüntülü reklam ağından en az 15 dönüşüm elde etmek gerekir. 10 – 15 gün öğrenme süreci var. Bu noktadan sonra düz çizgi devam ediyor.

– Google artık “mobile first” sloganıyla ilerliyor. Çıkardıkları ürünü sonradan mobile uyarlamaktansa çıkmadan mobil üzerindeki çalısmaları başlatıyorlar.

– iPhone 50 milyon kullanıcıya sadece 2 yılda ulaştı.

Son olarak Google’ın mobil alanda yaptığı geliştirmeleri anlatan bir video var. Ses ve görüntü kötü biraz : (

Kategori: Etkinlikler

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.