2015 hedeflerimden biri olan, uzun zamandır üzerinde çalıştığım Optimizely’nin sertifikasını da aldım. Artık resmi olarak Optimizely profesyoneliyim diyebiliriz :) Bu yazıda Optimizely’nin ne işe yaradığından, Obama ile ne ilgisi olduğundan ve sertifikasının nasıl alınacağından bahsedeceğim.

ilyas teker optimizely certification

Çoğu kişi Optimizely adını belki de Obama’nın seçim kampanyasındaki başarısıyla duydu. Ya da o dönemden sonra yaygınlaştı da diyebiliriz. 2008’de Obama seçim kampanyasının Analytics ekibinin direktörü olan Dan Siroker (Optimizely’nin co-founder ve CEO’su) o dönem yıllar sonra da konuşulacak harika bir iş çıkardı. Obama’nın seçim kampanyaları için kullandıkları sayfaları, mail şablonlarını kısaca her şeyi Optimizely ile test ederek en iyi dönüşüm getiren şablonlarla seçim kampanyası için para toplamaya devam ettiler. İşler o kadar iyi gitti ki kampanya sonunda tam $60 Milyon para toplandı. Tüm kampanya toplamı tabi ki çok daha fazla. Burada kuşkusuz en büyük başarı tüm kampanyanın dijital strateji üzerine oturtulması ve her şeyin optimize edilmesiydi. Optimizely’nin kısaca bilinirliğini arttırdığı en önemli şey bu oldu desek yanılmayız. Seçim kampanyasıyla ilgili daha detaylı bilgiyi ve neler yapıldığını Optimizely blogunda bulabilirsiniz. Ayrıca Obama’nın case study’si hakkında detaylı bilgi de mevcut. Gelin şimdi Optimizely hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Obama_Homepage_original-min

Optimizely nedir?

Yukarıda da kısaca değindiğim gibi Optimizely sayfalarınızdaki, iOS ve Android uygulamalarınızdaki hemen hemen her şeyi çeşitli varyasyonlarla kolayca test etmeye ve en iyi dönüşüm getiren varyasyonu seçmenize kolaylık sağlayan dünyanın lider analytics aracıdır. Yaptıkları bunlarla sınırlı değil tabi ki. Kişiselleştirme, hedefleme, analytics gibi platformun güçlü olduğu diğer yönlerini de kullanabiliyorsunuz. Aşağıdaki grafikte de göreceğiniz üzere pazarda sadece Optimizely yok, diğer araçlarda benzer hatta farklı özellikler taşıyor.

optimizely market share
http://www.datanyze.com/market-share/Optimizely

Neden önemlidir?

Hızlı değişen dünyada dijital kanalda daha fazla kişiye ulaşmak için reklam kanallarına, SEO çalışmalarına ödediğimiz binlerce hatta milyonlarca dolar sonunda kullanıcılara gerçekten istediklerini kolayca elde etmeleri için olanak sağlıyor muyuz? Ürettiğimiz sayfalar, mobil uygulamalar gerçekten bunu mümkün kılıyor mu? Bundan %99 (hiçbir zaman %100 olmaz) emin miyiz? Cevabımız çoğu zaman hayır olacaktır. Maalesef dünyadaki bir çok şirket henüz bu konunun farkında değil. Sitelerine gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını kolayca karşılayabildiklerinden emin bile değiller. İşte bu yüzden kullanıcı deneyimini optimize etmenin, çalışan en iyi senaryoyu bulup diğer senaryoları da buna benzetmenin yolu testlerden ve optimizasyondan geçiyor. Daha fazla ziyaretçiye mi ihtiyacınız var yoksa sayfalarınızı ya da uygulamanızı optimize etmeye mi? Özellikle e-ticaret siteleri için çok önemli olan bu test ve optimizasyonlar sayesinde şirketler milyon dolar kar elde edebiliyor. Unutmadan bu konuda diğer markaların case study‘lerine göz atın derim. Optimizely blogunda da güzel yazılar var, okumanızı öneririm.

Optimizely sertifikası nasıl alınır?

Gelelim asıl konumuza. Aylardır üzerinde çalıştığınız, çeşitli kampanyalar yürüttüğünüz Optimizely için sertifikasını da alayım kenarda dursun derseniz neler yapmanız gerekiyor şöyle bir bakalım.

Sınav öncesi Optimizely hakkında daha detaylı bilgi edinmeniz gerekiyor. Bunun için şu PDF ile başlayabilirsiniz. Bu PDF içerisinde 101 eğitim linkleri ve diğer ihtiyacınız olan tüm linkler mevcut. Ayrıca daha geniş açıdan bakmak isterseniz Optimizely Academy sayfasına da mutlaka göz atmanızı öneririm. Son olarak Youtube‘da yer alan Optimizely summer school eğitim videolarını da mutlaka izleyin. (evet bayağı uzun ama inanın değecek)

ilyas teker optimizely platform

Dersimize çalıştık, Optimizely’e artık daha iyi hakim olduğumuzu düşünüyoruz. Sonrasında Optimizely certification sayfasından detaylı bilgileri de edindik ve sınava girmeye hazırız. Şuan Optimizely’nin platform ve developer olmak üzere 2 çeşit sertifikasyon sınavı var. Platforma sınavına girmeyi seçtiğinizi varsayarak buradan sınav sistemine giriş yapabilirsiniz. Unutmadan, sınav giriş ücreti $100. 60 soru ve 60dk süreniz var. Sınav esnasında kesinlikle farklı siteyi ya da sayfayı ziyaret edemezsiniz. 3 kez bu işlemi denerseniz sınavınız iptal edilir. Kısaca kopya çekmeniz ciddi anlamda yasak.

Tabi ki Optimizely ve dönüşüm optimizasyonuyla ilgili sayfalarca yazı yazılır ama ben kısa tutmaya çalıştım. Eğer sorularınız varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca Twitter.com/ilyasteker ‘dan diğer paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.