Google, aylar önce çalışmalarına başladığı “Rich Snippets” geliştirmelerine devam ediyor. Henüz bir çok sitede aktif olmamakla birlikte Facebook, LinkledIn, IMDB gibi büyük sitelerde arama sonuçlarında Rich Snippets geliştirmelerini görebiliyoruz. Rich Snippets; arama sonuçlarında ilgili siteyle alakalı daha fazla yararlı bilgi göstermeyi sağlayan bir uygulamadır. Bu bilgiler, sayfanın rate oranları, ilgili ürünün satın alınma sayısı, yorum sayısı, ürün fiyatı gibi sayfadan sayfaya değişebilen bilgilerdir.

Kullanıcılara her zaman daha fazlasını sunan Google, bu uygulamasıyla da yaptığımız aramalar neticesinde sağlıklı sonuçlara daha hızlı ulaşmamızı sağlayacaktır. Rich Snippets’ın kategorilerine ve sitemize nasıl entegre edeceğimize bakacak olursak…

Rich Snippets Kategorileri

Şuan için 5 ana kategoride Rich Snippets geliştirmesi mevcut.

* İncelemeler
* Kullanıcılar
* İşletmeler ve kuruluşlar
* Etkinlikler
* Yemek Tarifleri

Maddeleri tek tek ele alalım.

İncelemeler (Reviews)

İncelemeler, herhangi bir ürün, yemek, film, müzik vb şeylerin başkaları tarafından oylanıp (rate durumu, yorum durumu, beğeni sayısı gibi) arama sonuçlarına yıldız ve sayı olarak yansıtılır. En sade ve uygulanması en kolay olan kategoridir. Siteme nasıl uygularım?

Kullanıcılar (People)

Ağırlık olarak Facebook ve LinkedIn’de kullanılan bu format, kişi aramalarında o kişi ile alakalı ekstra bilgiler veriyor. Facebook’tan gelen sonuçlarda aranılan kişinin arkadaşlarını gösterirken, LinkedIn’de ise mesleği, şirketi yada çalıştığı ülke bilgisi yer alabiliyor. Siteme nasıl uygularım?

İşletmeler ve Kuruluşlar (Businesses and Organizations)

Özellikle lokal arama sonuçlarında harita bilgisini daha anlamlı hale getirmeye yarayan bu kategori ile local arama sonuçlarında daha anlamlı sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Siteme nasıl uygularım?

Etkinlikler (Events)

Etkinlik ve duyuru sitelerinin baş tacı olacak olan bu kategori, sayfa üzerinde ki etkinlik detaylarını anlamlandırarak, arama sonuçlarına yansıtılmasını amaçlıyor. Mesela kullanıcı sinema’ya gitmeden önce filmin ismini aradığında herhangi bir sayfaya gitmeden takip ettiği site ona bu bilgileri sunacaktır. Siteme nasıl uygularım?

Yemek Tarifleri (Recipes)

Özellikle bayanların çok işine yarayacak bu kategori ile herhangi bir yemeğin tarifini, pişirilme süresini, kaç kişi tarafından bu tarife yorum yapıldığını kolaylıkla görebilecekler. Tüm bunların Google üzerinde olması insana ayrı bir heyecan ve keyif veriyor öyle değil mi? : ) Siteme nasıl uygularım?

Bir Kaç Önemli Not

Sonuç

Şuan için Google tarafından geliştirilen Rich Snippets kategoriler bunlar, ilerleyen zamanlarda mutlaka yenileri eklenecektir. Hem SEO çalışmalarınızda bir adım öne geçmek, hemde kullanıcı dostu siteler inşaa etmek için sizde Rich Snippets geliştirmelerini sitelerinize uygulayın. Şuan bu uygulama Google.com.tr sonuçlarına yansımıyor ama yapmakta fayda var.

Kategori: SEO

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.