1 dakikalık okuma

Coğrafi site haritaları oluşturma

Birden çok dil desteği olan ya da farklı ülkelerde farklı content içeren siteleriniz varsa bu sitelerin sitemap’leri de o ülkeye göre değişkenlik gösterebilir. Bu durumda Google’ın site sahiplerine sunduğu coğrafi site haritaları bu sorunu çözüyor.

Normal sitemap’te olduğu gibi çok fazla sitemap dosyanız varsa bu format içinde sitemap index hazırlayabilirsiniz.

Blog’a çok az yazdığımı fark ettim. Bundan sonra önemli gördüğüm tips & tricks yazılarına daha fazla önem vereceğim.

1 dakikalık okuma

Google yaptığı algoritma değişikliğini resmen açıkladı!

Google, kendisinden Google May Day update olarak bahsettiren, sonrasında indexleme algoritmasındaki değişiklikleri kapsayan Caffeine ‘e gün itibariyle resmen geçmiş bulunuyor. Sitelerinizde ki index, alt link, backlink vb durumlarda ki silinmelerin nedenide bu sayede ortaya çıkmış oldu.

Caffeine algoritması sıralamaya etki eden değişiklikleri içermez. Sadece indexleme yöntemlerinde değişiklikler içerir. Yeni bir index algoritmasına geçiş yapacağını aylar öncesinden belirten Google Caffeine ile indexleme algoritmasına neler kattı diye bakacak olursak..

1 dakikalık okuma

Ve karşınızda SmarterFox

Yüzyılın iyilik harekatından doğan Mozilla Firefox ‘un 3.5 sürümünü yükledikten sonra kullandığım bazı addons’ların (live pagerank, alexa checker) çalışmadığını görünce 3.5 için yeni addons arayışına çıktım. Kısa bir araştırmadan sonra Firefox 3.5 için girdiğim sitelerin sağ alt kısımda pagerank ve alexa değerlerini gösteren addons’ları buldum. Hazır addons araştırmasına girmişken yeni neler var diye bakıyordum ki çok hoşuma giden bir addons ile karşılaştım: SmarterFox: Browse Faster

Bu eklenti ne işe yarıyor, beni cazip eden yanları neler şöyle bir bakalım..