Yüzyılın iyilik harekatından doğan Mozilla Firefox ‘un 3.5 sürümünü yükledikten sonra kullandığım bazı addons’ların (live pagerank, alexa checker) çalışmadığını görünce 3.5 için yeni addons arayışına çıktım. Kısa bir araştırmadan sonra Firefox 3.5 için girdiğim sitelerin sağ alt kısımda pagerank ve alexa değerlerini gösteren addons’ları buldum. Hazır addons araştırmasına girmişken yeni neler var diye bakıyordum ki çok hoşuma giden bir addons ile karşılaştım: SmarterFox: Browse Faster

Bu eklenti ne işe yarıyor, beni cazip eden yanları neler şöyle bir bakalım..

Eklentinin amacı adres satırına yazdığınız kelimeyi ayarlardan seçmiş olduğunuz sitelerde arayıp sonuçları adres çubuğunun hemen altında göstermek. Üstelik çokta marifetli kızımız. Delicious, twitter, bing, baidu, youtube, wiktionary ve google ‘da arayıp sonuçları link şeklinde döndürüyor size.

Sonuçlar arasına facebook, flickr gibi ünlü servisler yok ama umarım onlarda zamanla eklenecektir. Fark ettiğim bir başka özellikte google’da yapılan bir aramanın diğer servislerde yapılmasını istiyor musunuz diye sorması. Çok sık olmasa da kullanılabilir bir özellik değil mi?

Ayrıca sayfa içerisinde herhangi bir kelimeyi seçtiğinizde kelimenin üstünde açılan baloncuk sayesinde o kelime ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabileceğiniz servislerin çıkması eklentiyi daha da cazip kılıyor : )

Eklentiye buradan ulaşabilirsiniz. Üreticinin sayfasına ulaşmak isteyenleride buraya alayım.

About ilyas teker

Ilyas, 9+ yıldır online marketing alanında çalışıyor. Dünya genelinde 46 ülkede 82 ofisi olan dijital pazarlama ajansı iProspect’in Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalıştı. Coca-Cola, adidas, Sony gibi 150’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi.

Dijital pazarlama ile ilgili seminerlerin yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor ve Fortune 500 şirketlerinin SEO departmanlarına destek oluyor. Ayrıca DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.