Google, kendisinden Google May Day update olarak bahsettiren, sonrasında indexleme algoritmasındaki değişiklikleri kapsayan Caffeine ‘e gün itibariyle resmen geçmiş bulunuyor. Sitelerinizde ki index, alt link, backlink vb durumlarda ki silinmelerin nedenide bu sayede ortaya çıkmış oldu.

Caffeine algoritması sıralamaya etki eden değişiklikleri içermez. Sadece indexleme yöntemlerinde değişiklikler içerir. Yeni bir index algoritmasına geçiş yapacağını aylar öncesinden belirten Google Caffeine ile indexleme algoritmasına neler kattı diye bakacak olursak..

Caffeine ile neler geldi?

  • Artık web siteleriniz çok daha hızlı indexlenecek.
  • Indexlenen sayfalar Google tarafından çok daha sağlıklı bir şekilde kategorize edilecek (blog, forum, görsel, video, kitap, sosyal medya güncellemeleri)
  • Yeni içerikler anında indexleneceği için aramalarda güncel bilgilere çok daha kolay ulaşılacak.
  • Google indexlerinin boyutu caffeine ile azalacak.
  • Yapılan aramalar birçok mantıksal süreçten geçtikten sonra listeletilecek. Bu sayede tam olarak aradığımız şeyi bulmamız sağlanacak.

Google’ın konuyla ilgili blogunda yaptığı açıklama.

Kategori: SEO

About ilyas teker

Ilyas, 9+ yıldır online marketing alanında çalışıyor. Dünya genelinde 46 ülkede 82 ofisi olan dijital pazarlama ajansı iProspect’in Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalıştı. Coca-Cola, adidas, Sony gibi 150’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi.

Dijital pazarlama ile ilgili seminerlerin yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor ve Fortune 500 şirketlerinin SEO departmanlarına destek oluyor. Ayrıca DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.