Duplicate content’i en aza indirmek için Şubat 2009’da Google’ın uygulamaya koyduğu rel=canonical metası geçen zaman içerisinde Google’a bir hayli fayda sağlamış olmalı ki bir adım öteye giderek bu metayı Cross-Domain’ler içinde kullanılabilir hale getirmiş: cross-domain rel=canonical

Örnekle devam edelim. X sitesi Google tarafından ilk kez indexlenen bir content girdiğinde Y ve Z sitesi de aynı content’i giriyor. Y ve Z sitesinin duplicate content ile işaretlenmemesi için X sitesine Cross-Domain Rel=Canonical eklemesi yaptığında (ilgili sayfaya) hem kendisi işaretlenmekten kurtulmuş olacak hemde X sitesinin content’inin orjinal olduğu diğer siteler tarafından da doğrulandığı için +rank kazanacak. Bu yöntemin yaygınlaşmasıyla birlikle Google duplicate content‘in bir hayli önüne geçeceğini düşünüyorum.

Ayrıca Cross-Domain Rel=Canonical metasını 301 yönlendirmenin mümkün olmadığı sayfalarda da kullanabilirsiniz. SEOmoz, yaptığı testlerde bu metanın çok daha efektif ve başarılı sonuçlar çıkarttığını belirtmiş.