Duplicate content’i en aza indirmek için Şubat 2009’da Google’ın uygulamaya koyduğu rel=canonical metası geçen zaman içerisinde Google’a bir hayli fayda sağlamış olmalı ki bir adım öteye giderek bu metayı Cross-Domain’ler içinde kullanılabilir hale getirmiş: cross-domain rel=canonical

Örnekle devam edelim. X sitesi Google tarafından ilk kez indexlenen bir content girdiğinde Y ve Z sitesi de aynı content’i giriyor. Y ve Z sitesinin duplicate content ile işaretlenmemesi için X sitesine Cross-Domain Rel=Canonical eklemesi yaptığında (ilgili sayfaya) hem kendisi işaretlenmekten kurtulmuş olacak hemde X sitesinin content’inin orjinal olduğu diğer siteler tarafından da doğrulandığı için +rank kazanacak. Bu yöntemin yaygınlaşmasıyla birlikle Google duplicate content‘in bir hayli önüne geçeceğini düşünüyorum.

Ayrıca Cross-Domain Rel=Canonical metasını 301 yönlendirmenin mümkün olmadığı sayfalarda da kullanabilirsiniz. SEOmoz, yaptığı testlerde bu metanın çok daha efektif ve başarılı sonuçlar çıkarttığını belirtmiş.

Kategori: SEO

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.