Duplicate content’i en aza indirmek için Şubat 2009’da Google’ın uygulamaya koyduğu rel=canonical metası geçen zaman içerisinde Google’a bir hayli fayda sağlamış olmalı ki bir adım öteye giderek bu metayı Cross-Domain’ler içinde kullanılabilir hale getirmiş: cross-domain rel=canonical

Örnekle devam edelim. X sitesi Google tarafından ilk kez indexlenen bir content girdiğinde Y ve Z sitesi de aynı content’i giriyor. Y ve Z sitesinin duplicate content ile işaretlenmemesi için X sitesine Cross-Domain Rel=Canonical eklemesi yaptığında (ilgili sayfaya) hem kendisi işaretlenmekten kurtulmuş olacak hemde X sitesinin content’inin orjinal olduğu diğer siteler tarafından da doğrulandığı için +rank kazanacak. Bu yöntemin yaygınlaşmasıyla birlikle Google duplicate content‘in bir hayli önüne geçeceğini düşünüyorum.

Ayrıca Cross-Domain Rel=Canonical metasını 301 yönlendirmenin mümkün olmadığı sayfalarda da kullanabilirsiniz. SEOmoz, yaptığı testlerde bu metanın çok daha efektif ve başarılı sonuçlar çıkarttığını belirtmiş.

Kategori: SEO

About ilyas teker

Ilyas, 9+ yıldır online marketing alanında çalışıyor. Dünya genelinde 46 ülkede 82 ofisi olan dijital pazarlama ajansı iProspect’in Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalıştı. Coca-Cola, adidas, Sony gibi 150’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi.

Dijital pazarlama ile ilgili seminerlerin yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor ve Fortune 500 şirketlerinin SEO departmanlarına destek oluyor. Ayrıca DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.