Bugün, Markafoni‘nin yeni markası olan Grupfoni‘nin e-pazarlama koordinatörüyle Microsoft Türkiye ofisinde Windows Live Servislerinin yeniliklerinin anlatıldığı özel gösterimdeydik. Hızla değişen ve gelişen internet dünyasında Microsoft’ta servislerine birçok yeni özellik ekleyerek bu değişime ayak uydurmayı başardı diyebilirim. Facebook, Twitter, Flickr, Linkedin, Youtube gibi alanında dev olan sosyal servisleri tüm ürünleriyle başarılı bir şekilde yeniden entegre etmiş.

Windows Live Hotmail, WL Messenger, WL Movie Maker ve Photo Fuse özellikli WL Photo Gallery ürünlerinde yaptığı köklü değişiklikle hayatımızda büyük kolaylık sağlayacağını söyleyebilirim. Sunumdan kısaca aldığım notlardan yapılan değişikliklere şöyle bir bakacak olursak…

Neler yeni?

  • WL Messenger ‘a login olduktan sonra açılan pencerede Facebook, Twitter, Flickr, Linkedin, Youtube güncellemelerini görebileceksiniz (bir kez login olmanız gerekiyor)
  • Tek bir kişiye offline olabilme özelliği. (windows live messenger)
  • HD kamera desteği. HD kameranız varsa full-screen görüntülü görüşme imkanı. (windows live messenger)
  • Görüntülü görüşme yaparken resim paylaşma olanağı (eski sürümlerde yoktu -windows live messenger-)
  • Konuşma penceresinde arkadaşınızla herhangi bir Youtube linki paylaştığınızda video otomatik olarak açılan yan pencerede izlenilebilir olacak. Linke tıklayıp ayrı bir sayfaya yönelmenize gerek kalmayacak. (işte bu süper!) (windows live messenger)
  • Açılan pencerede paylaşılan resimlere bakarken arka plan renginin, resmin renklerine göre değişiklik göstermesi. (windows live messenger)
  • Browserınızdan live mail ile maillerinizi kontrol ederken çevirim içi arkadaşlarınızla aynı anda görüşebileceksiniz. Üstelik web ortamında (Facebook chat özelliği gibi düşünebilirsiniz)
  • Online depolama servisi skydrive’a yüklediğiniz word, excel, powerpoint dosyalarınızı online düzenleme olanağına sahip olacaksınız.
  • Buraya dikkat! Photo Fuse özellikli WL Photo Gallery ile kapalı çıkan gözlere, farklı yere bakan arkadaşlarınıza artık kızmanıza gerek yok. Çünkü bu özellik sayesinde aynı kareye eş değer çektiğiniz resimler analiz edilerek resimler arasındaki farkları tek karede güncelleyebiliyorsunuz.

Notlarım kısaca bunlar. Windows live servislerindeki değişikliklerle ilgili Webrazzi’nin önceki sunumlarından birinde bir video kaydetmiştim. Aşağıdan video’yu izleyebilirsiniz. Video yetmedi derseniz şu linklere bir bakın derim #1 #2 #3 #4

Kategori: Etkinlikler

About ilyas teker

Ilyas, 9+ yıldır online marketing alanında çalışıyor. Dünya genelinde 46 ülkede 82 ofisi olan dijital pazarlama ajansı iProspect’in Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalıştı. Coca-Cola, adidas, Sony gibi 150’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi.

Dijital pazarlama ile ilgili seminerlerin yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor ve Fortune 500 şirketlerinin SEO departmanlarına destek oluyor. Ayrıca DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.