SEO (search engine optimization) yani Türkçe’siyle arama motoru optimizasyonu zaman içerisinde daha da değerli ve önem kazanan bir sektör olmaya devam ediyor. Özellikle e-ticaret siteleleri için gelirlerinin büyük bir kısmı organik trafikten geldiği düşünülürse özellikle Türkiye’de bu alandaki rekabet daha da artacağa benziyor.

Conductor‘ın yaptığı bir araştırmada Linkedin’deki SEO Profesyonellerinin 2011 yılından 2013 yılına kadar yaklaşık %286 arttığını ortaya koymuş. 2 yıl içerisindeki bu kadar büyük bir yüzdelik artışın bu alandaki potansiyelin ne kadar yüksek olduğunu da gösteriyor aslında.

Nisan ayında şirket içerisinde çalışan marketing çalışanlarını kapsayan ROI (yatırımın geri dönüş oranı) analizinde ise %32 oranla en iyi dönüşüm aldıkları kanallar arasında SEO 1. sırada yer almış durumda.

Tabi ki SEO projelerinde en önemli adım doğru kişi ya da ajanslarla çalışmak. Yoksa yapılan çalışmalar var olan değerinizi daha da düşürebilir.

Kategori: SEO

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.