Devir RSS devri. Buna katılmayan var mı? Artık beğendiğimiz, takip ettiğimiz siteler o kadar çoğaldı ki RSS olmasa nasıl takip ederdik diye düşünüyorum da bayağı zor olurdu herhalde. Konumuz RSS olunca şanına yakışır güzel bir program ile karşınıza çıkmak istedim. Programımız FeedDemon. Ne işe yarar bu program diye soracak olursanız? Bu program sayesinde RSS bağlantılarımızı takip edebilir, eklediğimiz RSS linklerinin kontrolünü otomatik olarak yapabilir ve dilersek herhangi bir tarayıcıya gerek kalmadan program içerisinde RSS ile takip ettiğimiz sitenin farklı sayfalarını dolaşabiliriz. Bu programı diğer programlardan ayıran bir kaç özelliği sizinle paylaşmak istiyorum.

Beğendiğim özellikleri

  • Program açıkken eklediğiniz RSS bağlantılarına yeni bir yazı girilirse sağ alt taraftan MSN Messenger duyuru penceresi gibi bir pencerenin çıkıp şu siteye şu yazı eklendi diye duyuruyor olması gerçekten çok hoş.
  • Gazete sayfası okur gibi RSS linklerini okuma özelliği. Yani her sayfada on yazı listeletiliyor ve okuma işleminiz bittikten sonra aşağıda ki butondan sonra ki sayfa dediğinizde eklemiş olduğunuz diğer rss bağlantısına geçiyor ve orada ki yazıları listeletiyor.
  • RSS bağlantılarını kategorize edebilme. Mesela takip ettiğiniz bir haber sitesi ya da video, blog sitesi varsa bunları klasörler oluşturup o klasörler altından takip edebilirsiniz.
  • Senkronize (Eş zamanlı kılma) özelliğine hayranım. Programı açtığınızda eklediğiniz RSS bağlantılarını otomatik kontrol ederek yeni yazıları alıyor ve hemen güncelliyor ancak bu programın en güzel yanı programı acil bir nedenden dolayı kapattığınızda senkronize işlemini yaparak okuyup/okumadığınız yazıları hafızaya alıyor olması.
  • Okuduğunuz yazıyı dilerseniz arkadaşınıza gönderebilme, favori linklere ekleyebilme, o yazının yorumlarını takip edebilme gibi özellikleri de mevcut.
  • Program kendi içerisinde sekmeli bir tarayıcı barındırdığı için dilerseniz okumak istediğiniz yazıyı RSS sayfasından değil orjinal siteden de okuyabilirsiniz. Program kapatıldığında açık olan sekmeler bir sonra ki açılışta kaybolmuyor. Güzel bir özellik değil mi?
  • Okumadığınız yazılar birikti ve önünüzde seyahat var ancak gideceğiniz yerde internet yok ( zor ama yok diyelim ) internet yok diye yazıları okuyamayacak mıyız? Tabi ki hayır. Programı  çevirim dışı (offline) çalışma moduna geçirdiğinizde yazıları bilgisayara kaydediyor ve daha sonra okuma olanağı sağlıyor.
  • Siteye yönlenmeden program içerisinde video izleyebilme

Merak ettim indireyim bari

Programı buradan indirip deneyebilirsiniz.

Hepinize RSS’ li günler :)

About ilyas teker

Ilyas, 9+ yıldır online marketing alanında çalışıyor. Dünya genelinde 46 ülkede 82 ofisi olan dijital pazarlama ajansı iProspect’in Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalıştı. Coca-Cola, adidas, Sony gibi 150’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi.

Dijital pazarlama ile ilgili seminerlerin yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor ve Fortune 500 şirketlerinin SEO departmanlarına destek oluyor. Ayrıca DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.