Merhaba arkadaşlar,

Ne yazsam diye düşünürken dün ihtiyaç duyup sonrasında çözümünü bulduğum bir noktadan bahsedeceğim sizlere. Sorun şu: Root (kök) dizininde aynı anda index.php ve index.html dosyası bulunduğunda server ilk olarak index.html dosyasını okuyor. Oysa ben ilk önce index.php dosyasını okutmak istiyorum. Ne yapmam lazım peki?

Çözüm

Root dizinine bir tane .htaccess dosyası oluşturup içine .htaccess komutlarından olan DirectoryIndex komutunu ekleyeceğiz ve sonrasında hangi sıra ile okunmasını istiyorsak onları yazacağız.

Htaccess dosyası nasıl oluşturulur?

.htaccess dosyası oluşturmak gayet basit. Herhangi bir text editör açın (notepad++ kullanmayanınız var mı?) birşey yazıp silin burada ki amaç dosyanın kaydedilmesini sağlayabilmek. Sonra “.htaccess” diye kaydedin (tırnak işaretleri olmadan).

.Htaccess içine ne yazacağız?

Oluşturduğumuz .htaccess dosyasının içine (yine notepad++ ile açabilirsiniz)

<IfModule dir_module>
DirectoryIndex index.html index.htm index.php index.php3
</IfModule>

Kodlarını yazıp kaydediyoruz ve oluşturduğumuz .htaccess dosyasını root dizine atıyoruz. Oluşturulan bu kodlar index.html dosyasına öncelik tanır.

Dikkat!

DirectoryIndex komutundan sonra öncelik vermek istediğimiz dosyayı başa yazıyoruz. Sonrasında root dizininde bulunan diğer dosyalara da öncelik verebiliriz.

Bu kadar

Bu işlemleri yaptıktan sonra root dizinimizde index.html ve index.php varsa ilk olarak index.html dosyasını okuyacaktır. (üstte ki örneğe göre)

Sorun yaşarsanız yorum yazabilirsiniz.

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.