paypal logo

Küçük bir detayı unutmak insanın başına neler açıyormuş meğer. Başımdan geçen bir olayı sizile de paylaşmak istiyorum. 27 kasım 2008 ‘den bugüne uğraşıyordum sorunu çözebilmek için. Neyse ki bugün sorun çözüldü(vay be 19gün geçmiş!). 2 tane rapidshare premium hesap alacaktım paypal ile. Ama paypal hesabıma bağlı kredi kartımın limiti dolduğu için başka bir paypal hesabı açayım dedim. Herşey iyi güzel. Hesabımı açtım rapidshare ‘dan premium üyelikleri de aldım girdim baktım giriyor herhangi bir sorun yok. Rapidshare hesaplarını isteyen arkadaşlarıma verdim.

30dk sonra bir arkadaşım telefon açtı ilyas hesaba ulaşamıyorum rapidshare dolandırıcılık tespit ettiği için hesaplara erişimi engelledi dedi. Bende şaşkın şaşkın gerçekten öyle mi diye kontrol edeyim dedim iki hesapta ta aynı sorun olduğunu görünce şaşırdım. Sonra nerede hata yaptım diye düşünürken…

paypal‘ın kredi kartı onay sistemini unuttuğumu fark ettim. İlk paypal hesabımı açtıktan sonra uzun bir süre geçmesi bu onayın olduğunu unutmama yetti zaten. Aklıma geldiği gibi kredi kartı onayını yaptım 4 haneli şifre yi paypal panelinden girdim hesabı doğrulattım sonrasında sorun çözülmüştür sanırım diye hesaba girdiğimde sorunun halen devam ettiğini gördüm. 2×16,99EUR az para da değil. İlk aklıma gelen, herkesin yapacağı şeyi yaptım hemen paypal ile mail yoluyla iletişime geçtim. Aynı zamanda rapidshare‘da mail attım. Aradan 2 gün geçti cevaplar geldi. Rapidshare sorunun bizden kaynaklanmadığını ödeme bize ulaşmadığı için hesapların dondurulduğunu paypal ile iletişime geçmem gerektiğini söylediler.

Rapidshare tarafında sorun olmadığını anlayınca paypal ile sorunun bir an önce çözülmesi için tekrardan iletişime geçtim. İlgileniyoruz, yapıyoruz ediyoruz derken aradan 10 gün geçti. Böyle büyük internet şirketlerinin müşterilerinin sorunlarıyla çok iyi ve çabuk ilgilendiklerini düşünüyordum ta ki sorun yaşayıp hergün çözüm beklediğimi fark edince yanıldım.

Baktım bu böyle olmayacak paypal‘ın tüm departmanlarına mail attım. 12gün oldu dedim neden çözülmüyor sorun dedim bu kadar büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum dedim böyle devam ederse avukatıma baş vuracağım dedim ve gönderdim. Avukat kelimesi etkili oldu sanırım aynı gün neredeyse tüm departmanlar dönüş yaptı (!) mail ile desteğin yavaş olacağını paypal’ın telefon desteğini kullanırsam daha iyi yardımcı olacaklarını söylediler. Türkiye’de yaşadığım için telefon ile arayamayacağımı söyledim aynı gün dönüş yaptılar (gözünü seveyim olaya biraz heyecan katınca nasıl ateşlendiler) sorunla özel olarak ilgilendiklerini en geç yarına çözüleceğini söylediler.

Yarın mail gelmezse size gösteririm deyip outlook hesabımı kapattım. Ertesi gün mailleri kontrol ederken paypal‘ın 3 mail birden gönderdiğini fark edince hafif bir tebessüm oluştu bende : ) Sorunun bu kadar uzadığı için çok üzgün olduklarını (ayy canım neden üzüldünüz bu kadar?) sorunun diğer departmandan kaynaklandığını söylediler ve çekilen paranın güvenlikten dolayı tutulduğunu ve yeniden rapidshare ödeme yapıldığını söylediler. Herhangi bir sorun olmadığını rapidshare mail atarak hesapları yeniden aktif edebileceğimi söylediler. Bende mail atıp bugün itibarariyle rapidshare’dan geri dönüş aldım ve hesaplar neredeyse 19 gün gecikmeli olarak kullanıma açıldı.

Tamam kabul ediyorum unuttum hesabı onaylatmayı ama

-Madem onay alınmadı paypal neden para çekimi yapıyor?

-Rapidshare neden hesap açtırıyor, bilgileri kullanıcı ile paylaşıyor?

Bunlar birer eksiklik benim gözümde. Bu yüzden o kadar gün uğraştım durdum. Bu bana ders olsun bundan sonra para’nın karıştığı her işte daha dikkatli olacağım. Sizde paypal ile alışveriş yaparken çok daha dikkatli olun. Eğer kullandığınız bankanın sanal kart uygulaması varsa asıl kredi kartına bağlı sanal kart kullanımını tercih edin. Sanal kartın limitini siz belirlediğiniz için herhangi bir çalınma durumunda bile bir zararınız olmayacaktır.

Kategori: Kişisel

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.