Marketing Türkiye dergisi Nisan sayısında güzel bir konuyu haber yaptı. IAB Türkiye‘nin açıkladığı 2012 Dijital reklam yatırımları (harcamalarının) içerisinde yer alan SEM hacamalarının neden bu kadar yükseldiğini ve 2013 için SEM alanında bizi nelerin beklediğine yer verdi.

Konuyla ilişkili olarak haber içerisinde ben de görüşlerimi paylaştım. Henüz dergiyi okumayanlar için görüşmelerimi buradan da paylaşmak istiyorum.

Siz SEM harcamalarındaki bu artışın nedenini neye bağlıyorsunuz?

Google Consumer Barometer kaynağına göre Türkiye’de herhangi bir şey satın almadan önce online araştırma yapanların oranı %82 (kaynak). Satın alma öncesi karar verme aşamasında arama motorlarının kullanım oranı ise %62 (kaynak). SEM, oranların bu kadar yüksek olduğu online tarafta satın alma eğiliminde olan müşterilere ulaşmak için önemli bir kaynak oluyor.

Rapor sonuçlarına bakıldığı zaman 448 mTL ile pastadan en fazla pay alan kısımın SEM harcamaları olduğunu görüyoruz. Kelime bazlı reklam yatırımları ise 320 mTL ile daha da önem kazanıyor.

ComScore 2013 dijital raporuna göre kişi başına ortalama 242 arama ile avrupa ülkeleri arasında arama motorlarını en çok kullanan ülkelerin başında Türkiye geliyor. (kaynak) Bu da Türkiye’de potansiyelin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi aslında.

Şirketiniz 2012’yi nasıl geçirdi ve sizdeki büyüme artışı ne kadar gerçekleşti?

2012 iProspect icin cok verimli bir yıl oldu. Şirket olarak sektorun uzerinde bir buyume gerceklestirdik. Ozellikle 2012’deki new business kazanımlarımız dogrultusunda SEM alanında ileriye adım attık diyebiliriz. Daha yüksek ROI değeri yakalamak için kurguladığımız stratejiler ve kullandığımız internal ve external araçlar sayesinde harcamaların geri dönüşü maksimum seviyede oldu. SEM alanında yaptığımız çalışmalarla global ve lokal bir çok ödül de aldık.

2013 için SEM alanındaki öngörüleriniz neler?

Türk insanı internette arama yapmayı çok seviyor. Hal böyle olunca merak ettiği her konuda, satın alma öncesi tüm araştırmalarda pc, tablet, mobil demeden sürekli arıyor. SEM ile bu aramaları yapan milyonlarca insana kolayca ulaşabiliyor olmak 2013’te SEM’in önemini ve potansiyelini daha da arttıracaktır.

İnternet kullanımının artıyor olması, kredi kartlarının internette daha fazla kullanılması bu alanda yapılacak daha fazla SEM harcamasını beraberinde getirecek. Artık tüm platformları düşünerek kurgulanan SEM kampanyaları sayesinde daha efektif ve yüksek dönüşüm sağlanarak 2013’te şirketlerin yaptıkları harcamalar 2012’ye göre çok daha fazla olacaktır.

Kategori: Kişisel

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.