2-3 gündür Macbook Air‘ımın fanının neden sürekli çalıştığını araştırıyordum. Durup dururken böyle bir şey olmayacağı için en son kurduğum uygulamaları tek tek gözden geçirmeye başladım. İlk işim test amaçlı kurduğum Kaspersky Security uygulamasını kaldırmak oldu, ancak sorun halen devam ediyordu. Diğer kurduğum uygulamaları da kaldırdığımda çözüleceğini düşünmüştüm ancak çözülmedi.

Forumlarda benzer sorunu yaşayanlar var mı diye araştırırken smcFanControl uygulamasını gördüm. Bu uygulama fanın RPM değerini ve şuanki sıcaklığını gösteriyor. Fanın çalışmaya başlama RPM değeri genelde 4.000 üzerine çıktığında oluyor. 2.000 RPM ise ideal değer.


Sorun halen çözülmediği için araştırmalara devam ederken Chrome‘u incelemeye başladım. Bol görsel ve büyük boyutlu sayfaları aynı anda açtığımda fan hemen çalışmaya başlıyordu. Üstelik flash olmayan sitelerdi bunlar. Sorunun bunlardan kaynaklı olduğunu düşünürken Safari‘yi denedim. Aynı siteleri Safari’de açtığımda hiçbir sorun olmuyordu.

Chrome’da ki task manager‘a bakarken bazı eklentilerin aşırı derecede CPU kullandığını fark ettim. Bunlardan birisi de Kaspersky Security’nin URL Advisor eklentisiydi. Bu ve diğer bazı eklentileri kaldırıp Chrome’u yeniden başlattığımda stabil duruma döndüğünü gördüm. Aynı siteleri ve daha fazlasını açtığımda ise fan yine yüksek seviyede çalışmıyordu.

Sonuç

– Chrome’da olabildiğince az eklenti kullanın, aşırı CPU tüketen eklentileri task manager’dan tespit edip kaldırın.

– Flash içerikler her zaman yoğun CPU kullanımına neden olduğu için bu tür siteleri ziyaret ederken fanınız doğal olarak çalışmaya başlar. İzniniz dışında flash içeriklerin çalışmasını FlashBlock Chrome eklentisiyle engelleyebilirsiniz.

– Youtube ya da diğer flash player olan sitelerden video, dizi, film vs izlerken de aynı şekilde fanınızın daha yüksek seviyede çalışması normaldir.

Kategori: Kişisel

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.