Bildiğiniz üzere Google Webmaster Tools paneli üzerinden sitelerimiz hakkında detaylı bilgiler alabiliyoruz. Site haritalarından, ilgili anahtar kelimelerdeki gösterim/tıklama oranlarına, sitenin açılması süresinden, indexlenme oranlarına kadar pek çok konuda bize yardımcı oluyor. Paneli dolaşırken fark ettiğim bir yeniliği sizinlede paylaşmak istedim.

Sitemap dosyamızı panele eklediğimizde karşımıza “URLs submitted” ve “URLs in web index” olmak üzere 2 başlık çıkmaktadır. Bunlardan URLs submitted sitemap dosyamızda geçerli olan URL sayısı demektir. URLs in web index ise eklenilen sitemaplerin içerisindeki URL’lerden kaçının Google tarafından dizine eklenildiğini göstermektedir.

Panele eklenilen yeni özellik

Özellikle sitemap dosyası birden fazla olanlar için Google bir kolaylık sağlıyor artık. Toplam eklenen URL’lerden kaçının Google dizinine eklendiğini yukarda kutu içerisinde gösteriyor. Bu sayede sağ kısımdan rakamları toplayıp ekstradan işlem yapmamıza gerek kalmıyor.

NOT: Buradaki dizine eklenen rakam ile Google’a girip “site:siteadresi.com” yazdığınızda karşınıza çıkan rakam arasında tutarsızlık olabilir.

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.