Deneyimlere geçmeden önce Chromecast‘i ilk kez duyanlar için ufak bir açıklama yapmakta fayda var. Chromecast Google’ın TV’nizi daha kullanışlı hale getirmek için ürettiği harika bir cihaz. Bilgisayarınız (pc windows, macbook) cep telefonunuz (andorid, iPhone iOS) ve tabletinizde (android tabletler, iPad) izlediğiniz her şeyi televizyonunuza aktarmayı sağlıyor. Amazon’dan sipariş vermeye çalışırken Türkiye’ye gönderilmediğini öğrendiğimde üzülmüştüm. Neyse ki İbrahim Öztürkcan beni kırmadı sağolsun San Francisco’dan gelirken bir tane aldı benim için. Aşağıda 6sn’lik bir vine chromecast unboxing çektim. İçinden neler çıkıyor derseniz chromecast, hdmi uzatıcı, usb bağlantı aparatı (tv’nizde usb girişi varsa harika) ve adaptör (yurt dışından alanlar priz sorunu yaşayacaktır, çünkü bizim prizlerle uyumlu değil adaptör)

Nereden satın alınır? Nasıl kurulur, nasıl kullanılır gibi bir kaç konuya daha değinmek istiyorum. Deneyimlerim yazının sonunda.

Önce Unboxing

Nereden Satın Alınır? Fiyatı Ne Kadar?

Cihazın fiyatı 35 USD. Şuan Türkiye’de henüz satışı yok. Ama yurt dışından alırım derseniz Amazon ya da Bestbuy üzerinden satın alabilirsiniz. Bestbuy mağazalarından da satın alabilirsiniz.

Nasıl Kurulur?

Cihazı HDMI ile televizyonunuza bağlayıp adaptör ya da USB ile bağlantısını sağladıktan sonra buradaki kurulum dosyasını çalıştırmanız gerekiyor. Bilgisayarınız chromecast ile iletişime geçip setup işlemlerini yapacaktır. Bu süreçte wi-fi şifrenizi girmenizi isteyecektir ve sonrasında cihazın firmware güncellemesini yapıp restart edecektir. Bir süre ekran kararabilir herhangi bir şey yapmayın tekrar açılacaktır.

Nasıl Kullanılır?

Kurulum bittikten sonra Chromecast Google chrome extension‘u kurmanız gerekiyor. Kurduktan sonra browserın sağ üst bölümüne kutucuk gelecektir. Buradan ekran görüntünüzü TV’ye aktarabilirsiniz (az da olsa sync yavaşlığı oluyor) Youtube’da video izlerken player’ın sağ bölümünde kutucuk işareti olacak ona bastığınızda izlediğiniz video 5sn sonra TV’nize yansıyor olacak sizin seçtiğiniz HD kalitesine göre. Tabi ki sesi de TV’ye aktarıyor (HDMI özelliğie sayesinde)
Bana Soracak Olursanız

– TV’de görüntü kalitesi gayet iyi. Ayrıca 720p high bitrate (chrome eklenti ayarlarından) seçtiğinizde daha da güzel oluyor. Ben 45dk boyunca bu kalitede test ettim sorun yaşamadım.
– Aşırı bir ısınma olmuyor cihazda. Gayet ideal seviyede.
– Herhangi bir donma yaşamadım. İnternet bağlantınızla orantılı değişkenlik gösterebilir ama. Ayrıca eklenti ayarlarından Extreme (720p high bitrate) seçerseniz bazı sitelerde ufak takılmalar olabiliyor.
Chrome’da şuan kullandığınız tab’i birebir TV ile senkronize etme özelliği var. Beta özellik şuan ama güzel çalışıyor.
– Cihazlardan TV’ye görüntü aktarımı 5sn içerisinde gerçekleşiyor.
– iPhone’da Youtube uygulaması içerisinde Chromecast’e video gönderebiliyorsunuz, iPhone chrome tarayıcısı içerisinde bulamadım. Android’te var olabilir.
– Başka sitelerdeki playerlar Youtube’ın playeri kadar gelişmiş olmadığından ufak tefek donmalar oluyor ama bu Chromecast’ten kaynaklı değil.

Kategori: Kişisel

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.