Görsel alandaki satın alımlarla son zamanlarda kendisinden sıkça bahsettiren Google, bugün duyurduğu yeni özelliği SVG (scalable vector graphics / ölçeklenebilir vektörel grafikler) dökümanlarını tarama seçeneğiyle artık vektörel sitelerde ki görselleride indexleyip arama sonuçlarına yansıtabiliyor. XML işaretleme dili kullanılarak iki boyutlu vektörel grafik tanımlamakta kullanılan SVG sayesinde vektör ihtiyaçlarımızı artık daha kolay karşılayabileceğiz.

SVG, gerek sabit, gerekse hareketli (animasyon, hem tanımlama hem de betikleme yoluyla) grafik desteği mevcut olup, kullanıcı etkileşim desteği de barındırır. SVG, W3C Konsorsiyumu (World Wide Web Consortium) tarafından kullanımı tavsiye edilen bir dosya biçimidir.

Ufak bir not: Google şu dosya formatlarını destekliyor.

About ilyas teker

Ilyas, 9+ yıldır online marketing alanında çalışıyor. Dünya genelinde 46 ülkede 82 ofisi olan dijital pazarlama ajansı iProspect’in Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalıştı. Coca-Cola, adidas, Sony gibi 150’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi.

Dijital pazarlama ile ilgili seminerlerin yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor ve Fortune 500 şirketlerinin SEO departmanlarına destek oluyor. Ayrıca DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.