Görsel alandaki satın alımlarla son zamanlarda kendisinden sıkça bahsettiren Google, bugün duyurduğu yeni özelliği SVG (scalable vector graphics / ölçeklenebilir vektörel grafikler) dökümanlarını tarama seçeneğiyle artık vektörel sitelerde ki görselleride indexleyip arama sonuçlarına yansıtabiliyor. XML işaretleme dili kullanılarak iki boyutlu vektörel grafik tanımlamakta kullanılan SVG sayesinde vektör ihtiyaçlarımızı artık daha kolay karşılayabileceğiz.

SVG, gerek sabit, gerekse hareketli (animasyon, hem tanımlama hem de betikleme yoluyla) grafik desteği mevcut olup, kullanıcı etkileşim desteği de barındırır. SVG, W3C Konsorsiyumu (World Wide Web Consortium) tarafından kullanımı tavsiye edilen bir dosya biçimidir.

Ufak bir not: Google şu dosya formatlarını destekliyor.

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.