Dijital dünyada yapılan her çalışmanın en ince detayına kadar ölçülmesini savunan biriyim. SEO, Google AdWords & Facebook Reklamları, E-mail Marketing, Banner vb her türlü çalışmanın gerekli tüm dataları sağlıklı bir şekilde ölçüldüğünde ve raporlandığı taktirde başarıdan bahsedebiliriz. Büyük, küçük bir çok marka yaptığı bir çalışmaları ne yazık ki ölçmüyor. Sadece unique visitor ve pageview oranlarını kontrol etmek için Google Analytics kullanan binlerce marka var.

Google Analytics Individual Qualification
Google Analytics Individual Qualification

Temmuz ayında girme fırsatı bulduğum, Google Advertising Fundamentals, Google AdWords Qualified – Reporting and Analysis ve Google AdWords Qualified – Search Advertising sınavından sonra Google Analytics Individual Qualification sınavını da geçtim. Geçme yüzdesi %80’e yükselmiş ve bazı sorular gerçekten güzeldi : ) Eğer siz de bu konularla ilgiliyseniz sınavlara girmeniz için yapmanız gerekenleri yazının devamında bulabilirsiniz.


Sınava girmeden önce bilmeniz gerekenler

– Sınava girmeden önce (eğer GA üzerinde çok detaylı bilgiye sahip değilseniz) Google Analytics IQ dersleri sayesinde Google Analytics’in detaylarını öğrenebilirsiniz.
– Sınav dili İngilizcedir.
– Sınav giriş ücreti 50 USD’dir. Eğer giriş kuponunuz varsa panel üzerinden bu kuponunuzu girebilirsiniz.
– Sınava Google.starttest.com üzerinden giriş yapıyorsunuz. Gmail hesabınızla giriş yapamazsınız, yeni bir hesap oluşturmalısınız.
– Sınav süresi 120dk ve 70 sorudan oluşmaktadır.

Almanızı önerdiğim diğer sertifikalar


Google AdWords Qualified – Reporting and Analysis


Google AdWords Qualified – Search Advertising

Kategori: Kişisel, SEO

About ilyas teker

Ilyas, 9+ yıldır online marketing alanında çalışıyor. Dünya genelinde 46 ülkede 82 ofisi olan dijital pazarlama ajansı iProspect’in Chicago ofisinde SEO Direktörü olarak çalıştı. Coca-Cola, adidas, Sony gibi 150’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi.

Dijital pazarlama ile ilgili seminerlerin yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor ve Fortune 500 şirketlerinin SEO departmanlarına destek oluyor. Ayrıca DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.