Çılgın şeyler düşünmek hoşuma gidiyor. Bilmiyorum ama normal şeylerin dışında şeyler hayal etmek, eğer olursa sonrasın da neler yaparım diye düşünmek inanılmaz haz veriyor bana. Yine günlerden bir gün işten eve giderken bu tür düşüncelerle boğuşuyordum. Neler mi bunlar? Durun bir kaçtanesi sizinle de paylaşayım.

Felaket senaryoları

Metroya binerken normalde eğer kapının kapanmasını engelleyecek bir durum oluşursa kapı yeniden açılır ve sonra tekrar kapanmayı dener. Ama benim düşünce sistemim de bu yok tabii. Kapı acılıyor binenler biniyor tam kapanırken birisi binmeye calısıyor ama kapı kapanmaya calıstıgı için binemiyor ve orada kapı o kişiyi iki parçaya bölüyor. Her taraf kan revan. Ama bu olay o kadar normal karşılanıyor ki çevrede ki hiç kimse anormal bir durum gibi karşılamıyor.

Felaket senaryoları

Vapur iskeleye yanaşır ve yolcular yavas yavas iskeleye inmeye başlar 1.. 2..  3.. derken vapur tam bu sırada inanılmaz bir şekilde geriye doğru gider ve iskeleden biraz uzaklaşır. Karşıya geçmeye çalışan o şanslı kişi vapurun önünden aşağıya düşer ve vapur tekrar eski yerine gelmek için ileri doğru hareket eder. (lütfen bu anı kafanızda canlandırın) Adamın çığlık sesleri arasında ezilmesi ve sessizce denizin derinliklerine doğru süzülmesi.

Felaket senaryoları

Kalabalık ve sıcak bir gün. Kırmızı ışık yeşile döndü ve karşıya geçtin. Ama o anda garip bir his beyninden vücuduna doğru süzülmeye başladı. Seninde anlayamadığın bir şekilde orada yere yığıldın. Çevrede ki insanlar bi anda etrafını sardı. Kimisi ben akrabasıyım, arkadaşıyım filan diyerek yanına yaklaştı ve kalabalıktan yararlanarak telefonunu ve cüzdanını(çantanı) gizlice aldı. Kendine geldin, herşey yolunda ama birşey eksik! Telefon ve cüzdan(çanta) yok. Bu durumda neler yaparsın? Cüzdanda(çantada) kredi kartları var. Telefonunda faturalı. Evet sağlıktan önemli değil ama burada ki felakat senaryosunun amacı farklı. O anda yapman gerekenler ve ayıldıktan sonra ki davranışların benim için önemli olan..

Felaket senaryoları

İnternetle içli dışlı birisin. Onlarca sitede üyeliğin var. Her sabah olduğu gibi yine bir sabah bilgisayarını açıyorsun ve giriş ekranında ki şifreyi giriyorsun ama yanlış olduğunu söylüyor. Defalarca denemene rağmen açılmıyor. Ne yapıp edip bi şekilde açıyorsun window’u maillerimi kontrol edeyim diyorsun ama şifre yanlış diyor. Oysa her gün girdiğin şifreyle aynı. MSN, facebook, friendfeed, senin için değerli olan siteler, online bankacılık bilgilerin.. Neredeyse üye olup girmen gereken tüm sitelerde şifren yanlış diyor. Ne yaparsın?

Devam edecek..

Kategori: Kişisel

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.