1 dakikalık okuma

Empatik.net & Staj Okulu için verdiğim 3. SEO seminerim

Stajokulu öğrencileri için daha önce verdiğim SEO seminerlerime (#1#2) bu yılda devam ederek hızla gelişen web’in en büyük kahramanı olan Google’dan ve SEO kavramından bahsetmeye çalıştım. Önceki senelerin aksine bu sene daha fazla demo ağırlıklı ve yüzeysel bir sunum oldu. (zaman kısıtlılığı nedeniyle)


Google Webmaster Tools üzerinde demo yaparken

Sunum sonrasında çekiliş yaparak kazanan bir arkadaşa kitap hediye ettim : ) Fotoğraflar teknik bir sorundan dolayı çok kötü çıktı, o yüzden 1-2 tane ekleyebiliyorum. Sunuma yazının devamından ulaşabilirsiniz. Baştan uyarayım çok basic bir sunum.

1 dakikalık okuma

Google webmaster tools’taki yeni özellik

Bildiğiniz üzere Google Webmaster Tools paneli üzerinden sitelerimiz hakkında detaylı bilgiler alabiliyoruz. Site haritalarından, ilgili anahtar kelimelerdeki gösterim/tıklama oranlarına, sitenin açılması süresinden, indexlenme oranlarına kadar pek çok konuda bize yardımcı oluyor. Paneli dolaşırken fark ettiğim bir yeniliği sizinlede paylaşmak istedim.

Sitemap dosyamızı panele eklediğimizde karşımıza “URLs submitted” ve “URLs in web index” olmak üzere 2 başlık çıkmaktadır. Bunlardan URLs submitted sitemap dosyamızda geçerli olan URL sayısı demektir. URLs in web index ise eklenilen sitemaplerin içerisindeki URL’lerden kaçının Google tarafından dizine eklenildiğini göstermektedir.

3 dakikalık okuma

Empatik.net & Staj Okulu için verdiğim SEO seminerim

Empatik.net & Staj Okulu iş birliğiyle düzenlenen seminerler dizisinde bende küçük bir katkı sağlama fırsatı yakaladım ve seminere katılan arkadaşlara SEO (search engine optimization) anlattım. Çok detaylara girmeden SEO nedir, bir siteye SEO nasıl uygulanır, SEO yöntemlerini kullanarak, sitelere yüksek ziyaretçiler çekmek için yapılması gereken temel uygulamalardan bahsettim.

Seminerde bahsettiğim konulara kısaca değinmek istiyorum…