1 dakikalık okuma

Yeni trend: Facebook SEO

Google’un sosyal ağlara verdiği önemi hepimiz biliyoruz. Kendisini sadece bir arama motoru olarak konumlandırmayıp sosyal ağlarla olan ilişkisini gün geçtikçe arttırıyor. Son olarak yaptığı Facebook sayfalarıyla alakalı arama sonuçlarında ilgili sayfanın alt sayfalarını da görüyor olmamız bunun bir göstergesi aslında.

Fan sayfaları artık daha değerli. WordPress patlamasından sonra Facebook sayfası patlaması da yakındır. Ha unutmadan Facebook sayfalarınıza SEO yapılır : )

1 dakikalık okuma

Facebook’un Türkçe katliamı!

Günde 1 kez aç karna Facebook‘a mutlaka girerim. Şöyle bir bakarım millet ne yapıyor, neler izliyor, ölen arkadaşım var mı yokmu diye. Yine günlerden bi gün (bugün) Facebook‘a  bakarken sağ kısımda Mobil sürümde olan eksiklikleri giderdik ilyas gel birde sen bak, hatalarımız olursa affet dercesine yalvardığını fark ettim. Dur bakalım neler ekledin Mobil sürümüne diye merak edip telefonumu girdim ve birazdan sms geldi. Olayın kopma noktası burası sıkı durun. Gelen mesajı aynen yazıyorum: “Insanlar Facebook Mobil Site http://m.facebook.com/?ref=emu at” Mesajı okuduğum gibi aklıma gelen ilk şey evet evet seninle aklına gelen o sihirli Google teknolojisi: Google Translate. Adamlar Google Translate kullanarak mesajı Türkçe’ye çevirmişler adeta. Ama hak vermek lazım adamlara da 60 küsür dil desteği var. Hepsi için ayrı ayrı tercüman ile görüşmek, o dilde ki tam karşılığını almak rahat 6 ay sürer galiba. (bariz abarttım)

Mobil sürümünde fark edip geliştirici ekibe ulaştırdığım bir kaç noktayı kontrol ettim düzeltmişler. Demek ki mesajları okuyorlar. Yaşasın!