Empatik.net & Staj Okulu iş birliğiyle düzenlenen seminerler dizisinde bende küçük bir katkı sağlama fırsatı yakaladım ve seminere katılan arkadaşlara SEO (search engine optimization) anlattım. Çok detaylara girmeden SEO nedir, bir siteye SEO nasıl uygulanır, SEO yöntemlerini kullanarak, sitelere yüksek ziyaretçiler çekmek için yapılması gereken temel uygulamalardan bahsettim.

Seminerde bahsettiğim konulara kısaca değinmek istiyorum…

Aşağıda ki başlıklar halinde bahsettiğim konulara çok detaylı olmasa da sunumda yer verdim. Sunumu indirerek başlıkların detaylarını takip edebilirsiniz.

SEO nedir?

# Öncelikle bilmeyenler için SEO ‘nun kelime anlamını ve arama motorları için SEO ‘nun ne kadar önem kazandığından, SEO yöntemleri uygulanmayan bir sitenin yüksek ziyaretçilere ulaşmakta ne kadar zorluk çekeceğinden bahsettim.

Bilinmesi gereken temel SEO terimleri

# Bilinmesi gereken temel SEO terimlerini ve bunların anlamlarından bahsettim. (sunum dosyasından detaylara ulaşabilirsiniz.)

SEO için önemli HTML etiketleri

# SEO için önemli HTML etiketlerinden ve bazı yanlış bilinen standartlardan, etiketleri kullanırken aşırıya kaçılmamasından, kısa ve öz olacak şekilde bu etiketlerin kullanılmasının daha faydalı olduğundan bahsettim.

İyi bir SEO için neler gerekli

# İyi bir SEO için neler gerekli olduğundan, etiket sisteminin, htaccess destekli URL sisteminin, backlinklerin, site haritasının ve en önemli özgün içeriğin ne kadar önemli olduğundan bahsettim.

Bir aramanın anatomisi

# Google ‘da yapılan bir aramanın sonucu ve kullanıcıların en çok hangi sitelere tıkladıklarının bir ekran görüntüsü. Sonuç SEO ‘nun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor sanırım (Google arama sonuçlarını sadece SEO yöntemlerine göre sıralamaz)

Microsoft’un karşı saldırısı: Bing.com

# İnsanların aktif olarak arama motorlarını kullandığını düşündüğümüzde bu pazarın ne kadar büyük bir pazar haline geldiğini görüyoruz. Haliyle pazar geniş olunca rekabette had sayfada oluyor. Microsoft gibi dünya devi bir şirketin bu pazarda olmaması düşünülemez değil mi? Geçen sene live.com ile bu pazara girmeyi deneyen Microsoft tam anlamıyla başarılı olamadığı için stratejiyi ve düşünceleri temizleyerek bu sefer Bing ile sahneye çıktı. İnşallah güzel gelişmeler olur.

Facebook ‘un SEO zekası

# Facebook ‘un hayatımıza iyice girdiği şu günlerde Facebook ‘u SEO dışında tutmamız imkansız. Özellikle son hamlesiyle (kullanıcı adı alma) SEO için faydalı bir gelişme gösterdi. Facebook ‘un isteği aslında birisinin ad ve soyadını arama motorlarında aradıklarında sonuçlar içinde ilk sırada o kişinin facebook hesabının çıkması. Pagerank değerinin 9 olması zaten gücünü gösteriyor anca, neden daha fazlası olmasın?

SEO’ nun püf noktaları

Evet, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

Htaccess destekli linkler
Google webmaster tools (SEO için takip etmeyi kolaylaştırır)
Site haritası (Sitemap)
Robot.txt dosyası (önemsiz değil!)
Etiket kavramı ***
XFN yapısına uygun linkler
Sandbox
Ping servisleri **

SEO için kaynaklar

SEO için aşağıda ki kaynakların sizler için faydalı olacağını düşünüyorum.

Seomoz.org
Seoteknikleri.com
Seobook.com

Sonuç

Seminerde bahsettiklerimden kısa kısa notlar düştüm. Umarım faydalı olmuştur herkes için. Benim için çok eğlenceli oldu diyebilirim, en kısa zamanda bunu tekrarlayacağım : )

Seminer sunumunu buradan indirebilirsiniz. (ppsx formatındadır)

Kategori: Etkinlikler, SEO

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.