Bugün randevu aldım. 16 haziran ‘da deviasyon ameliyatı oluyorum. Deviasyon ameliyatı nedir diye sorarsanız

Deviasyon; burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesi olarak tanımlanıyor. Bu sorun, buruna gelen darbelerle ya da yüz kemiklerinin gelişmesi sırasında kemiklerin birbiriyle orantısız büyümesi sonucu oluşuyor. Avrupa’da yapılan araştırmalara göre, her 100 kişiden 80’inde deviasyon görülüyor. Burun deviasyonunun en fazla oluşturduğu şikayet ise burun tıkanıklğı. Tıkanıklık geceleri daha fazla hissediliyor.

diyor guzelrehber.com

Deviasyon ameliyatı oluyorum

Ben daha çok nefes darlığı ve sağlıklı nefes alamadığımı hissettiğim için muayeneye gitmiştim. Doktor ameliyat deyince kaçınılmaz olduğunu fark ettim ve ameliyat olmaya karar verdim. Bilinçli bir hasta olarak ameliyat öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırdım. Dilerseniz bu konuda sizleride bilgilendireyim..

Deviasyon nelere yol açıyor?

Burun bölmesi eğriliklerinde dil paslanıyor, lezzet duyumu azalıyor, ağızda koku oluşuyor, gıcık ve öksürük gelişiyor. Uyku bozuklukları, sabahları güne daha yorgun başlama ve dikkat dağınıklığı da sıkça görülüyor. Özellikle geceleri ağızdan nefes alma sonucunda farenjitin ortaya çıkışı kolaylaşıyor. Deviasyon sinüzit, farenjit ve bronşiti de tetikleyebiliyor. Uzun süreli burun tıkanıklığı olan kişilerde orta kulak iltihapları, buna bağlı işitme kayıpları, göz ağrıları ve göz sulanması da gelişebiliyor.

Deviasyon nasıl tedavi ediliyor?

Burnun içi genellikle düz olmadığı için kişiye rahatsızlık vermeyen hafif derecedeki deviasyonlarda tedaviye gerek duyulmuyor. Ciddi sorunlara yol açan deviasyonların tedavisinin tek yolu ise cerrahi müdahale. Kemik eğriliği ameliyatı estetik burun ameliyatıyla aynı anda yapılabiliyor. Ameliyattan bir hafta sonra burun normale dönüyor. Ameliyatlardan başarılı sonuç alınıyor ama ender rastlansa da, kanama, burun dokularında yapışıklık, özellikle kıkırdak dokuda tekrar eğrilmeler, burun sırtında çökme gibi komplikasyonlar gelişebiliyor.

Deviasyon ameliyatı zor mudur ve ne kadar sürer ?

Lokal anestezi ile muayenehane koşullarında bile yapılabilen, hasta açısından kolay bir operasyon olsa da, biz genellikle genel anesteziyi (uyutarak ameliyat yapmayı) tercih etmekteyiz. Ameliyat ortalama yarım saat sürmektedir.

Ameliyat sonrası burnunda düşme olur mu ?

Burun kıkırdağının tamamının alındığı vakalarda ya da destek noktaları yeterli bırakılmayan bir ameliyatta burunda düşme görülebilir. Ben bunun çok iyi farkında olan ve binlerce burun ameliyatı yapmış tecrübeli bir hekim olarak, kıkırdağın veya kemiğin tamamını değil, sadece eğri olan kısmını çıkarıyorum; yani burnun destek noktalarının çok iyi farkındayım, bunlara azami dikkat gösteriyorum ve her zaman ”dokuya saygı” prensibinde olup, koruyucu davranıyorum. Bunun sonucunda da burunda düşme sorunları yaşamıyorum.

İyileşme süresi ne kadardır? Bu ameliyat olmamız çalışmamızı engeller mi ?

Ameliyat olduğunuz gün taburcu olursunuz ve ertesi gün işinize devam edebilirsiniz. İyileşme süresinin bir kaç gün olması, bu dönemin ağrısız olması nedeniyle, deviasyon ameliyatı sonrası işiniz engellenmemiş olur.

Deviasyon ameliyatı ağrılı mıdır ?

Ameliyat sırasında ağrı duymazsınız. Hasta için, ameliyat sonrası dönemi neredeyse ağrısız diyebileceğimiz kadar kolay bir operasyondur.

Buruna konulan tamponlar kaç gün kalır? Tamponlar alınırken ağrı duyar mıyız ?

Tamponları duruma göre 2 ila 5 gün arasında bekletiyoruz. Önceleri konulan tamponların çıkarılırken ciddi boyutta ağrı yaptığını duyuyoruz fakat bizler en son gelişmeleri takip ediyoruz ve çıkarırken hiç ağrı yapmayan kaygan silikon tamponlar kullanıyoruz.

Deviasyon ameliyatı ile aynı anda başka operasyonlar da yapılabilir mi ?

Burun tıkanıklığına yol açan duruma burun eti büyümesi de eşlik ediyorsa, deviasyonla birlikte yapılabilir.

Deviasyonun eşlik ettiği ilaç tedavisine rağmen düzelmeyen sinüzit tabloları, aynı anda deviasyonla birlikte sinüzit ameliyatı yapılarak düzeltilebilir.

Alerjik nezlesi ve devisyonu olup, alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığı, ilaç tedavisine rağmen geçmeyen hastalarda, devisasyonla aynı seansta, burun eti küçültme işlemi (radyo frekans) ile birlikte yapılabilir.

Burun kıkırdağı ya da kemik eğriliği ile birlikte gözyaşı kanalı tıkanıklığı olanlarda deviasyonla aynı anda gözyaşı kanalı açılması işlemi yapılabilir. Çok daha önemlisi ve en sıklıkla karşılaştığımız kemik/kıkırdak eğriliğine eşlik eden şekil bozukluğu durumlarında deviasyonla birlikte burun estetiği ameliyatını da aynı anda yapabiliriz.

Değerli bilgiler için guzelrehber.com ‘a ve estetik-burun.com ‘a teşekkürler.

Son olarak

Umarım kazasız belasız bir ameliyat geçiririm. Ameliyattan sonra detayları size yazacağım. Şimdiden geçmiş olsun bana : )

Kategori: Kişisel

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.