delicious logo

İnternetle aranız iyiyse, şu site benim bu site senin gezip dolaşıyorsanız ve beğendiğiniz siteleri daha sonra hatırlamakta zorlanıyorsanız ya da linkler bir şekilde kayboluyorsa tam size göre bir ilacım var: Delicious. Nedir bu Delicious dedikleri şey? Delicious; beğendiğimiz siteleri etiket (tag) ve kısa notlar yardımıyla bir çırpıda hesabımıza ekleyerek daha sonra bu linkleri başkalarıya paylaşmamıza veya kendimizin kolayca ulaşmasına olanak sağlayan bir web 2.0 uygulaması diyebiliriz. Ben bu nimetin daha çok mozilla firefox için geliştirdiği eklentisini kullanıyorum. Kullanımı o kadar basit ki bu eklentiyle tanıştığım günden sonra girdiğim sitelere tekrar ulaşmam sorun olmadı. “Herşey ihtiyaçlar doğrultusunda gelişir” diyorlar ya doğru aslında. Benim gibi çok site dolaşıyor ve sonrasında bu siteleri hatırlamaya zorlanıyorsanız (benden unutkan olamazsınız) bu eklentiyle tanışma zamanınız gelmiş demektir. İyide bunu nasıl kullanacağız, nereden indireceğiz diyorsanız devam edelim…

Öncelikle mozilla firefox tarayıcıya sahip olmanız gerekiyor. Bilmiyorum internet explorer için geliştirdiği bir uygulama var mı. Varsa da umrumda değil çünkü internet explorer’dan nefret ediyorum! Neyse konuyu fazla dağıtmadan mozillayı açıp buradan eklentiyi tarayıcımızı yüklüyoruz. (Eklenti sayfasına buradan ulaşabilirsiniz) Eklentiyi kurduktan tarayıcınıza yerleşen butonlarla ekleme ve etiketleme işini kolayca yapabliyorsuz.

“Beğendiğim linkleri zaten tarayıcımda saklayabiliyorum” diyorsanız haklısınız. Ama şöyle bir durum var; tarayıcınıza kaydettiğiniz linklere farklı yerlerden ulaşamazsınız, linkler içinde arama yapamazsınız ayrıca sisteminiz zarar görürde açılmazsa linklerin yedeğini almadığınız için tüm bağlantılarınız uçacaktır.

Peki, nasıl site ekleyeceğim?

Üstte ki resimde gözüken tag butonuna bastığımızda aşağıda ki pencere açılır ve sitenin başlığını, eklemek istediğimiz  notu ve aralarına virgül koyarak siteye daha sonra kolayca ulaşmamızı sağlayacak bir kaç tag (etiket) girebiliriz.

Eklediğimiz siteler hem online hesabımıza hemde daha sonra kolayca arama yapabilmemiz için eklentiye kaydolur.

Daha sonra nasıl ulaşacağım ?

Üstte ki butonlarımızdan kurdaleli olana bastığımızda aşağıda ki gibi çıkan pencereden search kısmına site eklerken yazdığımız etiketlerden birini giriyoruz. Mesela Photoshop için makalelerin olduğu bir siteyi kaydederken etiket kısmına “photoshop, photoshop makaleler, photoshop eklenti” şeklinde etiket girdik daha sonra bu siteye ihtiyacımız olduğunda arama kısmına sadece photoshop bile yazmamız bu siteye ulaşmamızda büyük kolaylık sağlayacaktır.

Eklenti kısaca böyle. Kullandıkça alışıyorsunuz zaten. Soru ve sorunlarınız olursa burada paylaşabilirsiniz. Kapanışı da  Delicious ‘ın hazırladığı video ile yapalım. Video’ya buradan ulaşabilirsiniz.

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.