Çevremde ki insanlarla aramda olan bağı ölçmek, hakkımda neler düşündüklerini öğrenmek için zaman zaman farklı uygulamalar içerisine giriyorum. En son yaptığım şey ise Facebook‘ta ki arkadaşlarıma hazırladığım bir şablonu göndererek hakkımda ki düşüncelerini bir paragraf  ile anlatmalarını istemem oldu. Sağ olsunlar bir çoğu dönüş yaptı. Kimileri “uff uğraşamam bununla derken” kimileri de bir paragraf istememe rağmen 3-4 paragraf yazdılar. İşte gerçek arkadaş/dost bu tür ince nüanslarda saklı benim için. Bugün bana bir paragraf yazacak kadar zaman ayıramıyorsa yarın daha ciddi bir işte hiçbirşey yapmaz benim için. (ilyas bununla kıyaslanmaz demeyin, kıyaslanır!)

Sözü daha fazla uzatmadan mikrofonu arkadaşlarıma vermek istiyorum. Zaman ayırıp beni kırmadıkları için birkez daha teşekkür ediyorum hepsine : )

Arkadaşlarımdan aşağıda ki sorulara cevap verecek nitelikte bir paragraf yazmalarını istedim.

Seninle nerede tanıştık?
İyi/kötü yönlerim?
Sana neler kattım?
Bana güvenir misin?
Seni üzecek/incitecek birşey yaptım mı?
Sana yalan söyledim mi hiç? Yada bunu fark ettin mi?
Bir anda hayatından çıksam bir eksiklik hisseder misin?
Ortak birşeyler yapmayı düşünsen beni çağırır mısın?
Senin için neler yaptım?
Kendini zor bir durumda hissetsen benden yardım ister misin?
Hayallerimi seninle paylaştım mı hiç? Eğer paylaştıysam bunları yapacak o cesareti/güveni gördün mü bende?

Ve işte arkadaşlarımın benim hakkımda ki yorumları,

Fatih Koçak

Yıl 2006 aylardan eylül, Selçuk üniversitesi Ilgın MYO’da İlyas’la tanıştım.
Tam olarak ta tanıştığım söylenemez aslında.İlk etapta pek muhabbetimiz yoktu
sonradan da muhabbetimiz olmadı epey sonra da olmadı,baya geçti gene olmadı yıllar
sonra İlyas’la pek samimi olmadan okuldan mezun olduk.Sonra 2008’de İlyas benim telefonumu nerden bulduysa bana telefon açtı ve Bilge Adam Bta’ya yazılalım çok hoş,alımlı,güzel satış pazarlama ekipleri varmış bizi kayıt etmek istiyorlar deyince hemen İlyas’la buluşup “ahh Merve ahh!” diyerek Bilge Adam BTA’nın kapısından çıktığımız günü dün gibi hatırlıyorum o dakikadan sonra baya bir samimi olduk muhabbetimizde arttışlar gözükmeye başladı ve şu anda bir seneyi aşkın bir süredir yoğun bir şekilde görüşüyorum İlyas’la, hatta bizim evde konaklıyor çoğu zaman. Velayetini almaya çalışıyorum ama karşı taraf sorun çıkarıyor :).
İlyas zeki bir insan bana katkıları saymakla bitmez yaklaşık olarak 4 aydır ortak bir proje üzerinde haftasonları vakit buldukça çalışma sürdürüyoruz.Ortaklık sistemine yıllardır karşı çıkan biri olarak İlyas’la ortak olmakta hiçbir sakınca görmeyecek derecede ona güveniyorum. İnternet dünyasıyla ilgili sağlam bir bilgiye sahip olan İlyas beni de bu alana sürükledi iyi de oldu aslında .Yalana yalancıya düşman olan İlyas bazen sinirimi bozuyor, yolda giderken iki de bir boynuma kolunu atmıyor mu ayar oluyorum ben kendimi zor taşıyorum zaten, bir de durakta bazen 2 saat bekletmiyor mu beni, gerçi artık bu huyundan vazgeçti nasıl olduysa :). İlyas için her şey hayal etmeyle başladığı için arada sırada birtakım hayallerini benle paylaştığı oluyor köyde ufak bir bakkal dükkanı açma hayalleri… İlyas olum açacaz lan o bakkalı göreceksin bak bardakla çekirdek satacaz olum :).
İlyas benim için değerli bir insan fakat bunu pek çaktırmıyorum ona, hatta bazen çok pis azarlıyorum onu, bana mısın demiyor çok sıcakkanlı bu çocuk, eğer arkadaşlığımız bir gün biterse ciddi bir şekilde üzülürüm çünkü onunla birlikte keyifli bir vakit geçirdim ve geçiriyorum bir hafta görüşmesek bile yokluğunu hissediyorum.Şimdilerde İlyas’la keşke üniversite yıllarında daha fazla vakit geçirseymişim diyorum zaman zaman. Hep dost kalmamız dileğiyle kardeşim İlyas.

Nots: Bu yazıda geçen olaylar tamamıyla hayal ürünüdür gerçek kişi ve kurumlarla hiçbir alakası yoktur vardır diyenin alnını karışlarım :).

Kübra Kuruoğlu

Tanışmamıza hiç haz etmediğim hayhuy.com vesile oldu. Siteden ne kadar haz etmiyorsam bana kazandırdığı arkadaşlıktan da o kadar memnunum…
Kendisi daimi meşgul bir insan olduğundan ara sıra bazı bazı geç geri dönüşleri olabilir. Bu durum bazen can sıkıcı hal alabilir. Gönlünüzü almak için küçük, kendine özgü espriler yapar ve o anda hemen affedilir :)
Bi’ sıkıntınız varsa itina ile dinler. Uygun tavsiyelerde bulunur. İnanıyorum ki; ”aman İl yetiş!” desem o anda elinden ne geliyosa yapar. Her türlü etkinliğe çağrılabilinesi eğlenceli kişiliktir.
Ne öğrenmek istiyorsanız olduğu haliyle konuyu saptırmadan yalanlar katmadan anlatır. ”İçi dışı bir..!” klişe cümlesine gayet uygundur :)
Henüz öle pek hayallerini benimle paylaştığını sanmasam da yakın gelecekte paylaşacağını düşünüyorum.. Kafasında ne varsa, bigün ona ulaşacağına inanıyorum. Kesinlikle çok azimlidir ve gördüğüm kadarıyla şimdiye kadar ki olan hedeflerine ulaşmış. Bundan sonrakilere de aynı özgüven ve casaretle ulaşacak; inanıyorum.
Tereddütsüz güvenebileceğiniz harika İl’e sevgilerle…

Abütter Eser

Seninle yurtta tanıştık. dostum sen de benim gibi kendi dünyanı oluşturan biraz standartları aşan davranışların var. başkaları benim hareketlerime şaşırırken sen bunu olgunlukla karşılıyorsun bu hoşuma gidiyor. en gıcık gittiğim şeylerden birisi çevremdekilerin hareketlerime şaşırması. ama sen normal karşılıyorsun. çünkü beni anlayabiliyorsun. kendim bilgisayarla uğraşmayı sevmem ama senin bilgisaıyar uzmanı olman iyi birşey. bazı girişimlerimde seni ortak etmeyi düşünürüm.

Duygu Ağıral

Bu harika insanla tanışmam bir sistemde htaccess’i tanıtamamam üzerine gerçekleşti. bazen hatalar, yanlışlar ya da bilmediklerimiz de hayatın bir cilvesidir, iyi ki bilmiyormuşum, google’da aratırken konuya açıklık getirdiği bir günlüğünü buldum ve bu şekilde birbirimize pek çok konuda yardımcı olmaya ve sohbet etmeye başladık.henüz yüz yüze hiç görüşmedik, ama hem aynı sektörde olmamız, hem düşünce yapılarımızın uyması sanırım bizi çok iyi iki arkadaş yaptı. O kadar ki facebook’ta en çok yorum yapan ve iletilerimi beğenen arkadaşım olduğu için erkek arkadaşım tarafından bile eklendi :)) (bu kısmı atabilirsin hehe)

Ben yazılım uzmanlığı kursunu bitirdiğimde o yeni başlamıştı ve bütün bu zaman zarfında onun hep projelerle boğuştuğunu gördüm :) En son bitirme projesini verip rahatladı sanıyorum :) Biliyorum ki çok çok iyi bir yazılımcı olma yolunda hızla ilerliyor ve bu beni inanılmaz derecede sevindiriyor. İş açısından fikirlerine, düşüncelerine çok fazla ihtiyaç duyabileceğim biri İlyas. İlerde beraber büyük bir projede yer almayı çok isterim. Onda zaman kavramını, nasıl vakit yaratılabileceğini, disiplini ve hırsı görüyorum. Umarım başarısı katlanarak artar ve çok mutlu olur. İnsan’ın hayatındaki mihenk taşları vardır ya, bir kat üste çıkmasını sağlayan.. Belki farkında bile değil ama o da onlardan biri. Teşekkürler İlyas TEKER ;)

Tunahan Gör

İlyas’la tanışıklığımız 2005 yılına tekabül eder –ki bu dönem üniversiteye hazırlık için dersaneye gittiğimiz yıldır. Samimiyetimiz ise biraz daha geç bir döneme rastlar. İlk başlarda değişik bir ders çalışma programı uygulayan, arkadaş çevresi içinde değişik bir mizaca sahip olan birisi olarak fark ettim, daha sonra düşünce yapısı ve insan ilişkilerinde de ilginç birisi olduğunu keşfettim (kısacası cinsin önde gideniydiJ).

Yanlış hatırlamıyorsam ilk ortak aktivitemiz (ders çalışma haricinde) K.V- Irak filmi olmuştu. Rize’de bir Cuma günü dersane çıkışında bu filmi beraber seyretmiştik. Sinema şehrin biraz dışına kaldığı için gidiş- geliş de o uzun yolu yürümüş epey konuşmuş gülmüştük (çok mu duygusal oldu ne.. bu arada yalnız değildik bir arkadaş daha vardı).

Ancak üniversite hazırlık dönemi genelde herkes için sıkıntılı ve başka kaygıların ön planda olduğu bir dönem olduğu için hepimizin öncelikleri farklıydı kaçınılmaz olarak. Asıl aynı şehirde üniversiteyi kazanınca dostluğumuz pekişmişti. Üniversite hayatımız boyunca (benim ki hala devam ediyor) her fırsatta yapacak bir şeyler buluyorduk. Şehir içi şehir dışı geziler yapıyor okul haricinde iyi vakit geçiriyorduk.

Eğlenceli bir mizaca sahip hoş muhabbet birisidir. Ayrıca iyi bir gözlemcidir detayları kolayca fark edecek kadar şeytandır. Her zaman farklı olmaya çalışmış birisi olarak çoğu zaman bunu başarıyordu (bu pek hoşuma gitmezdi). Ayrıca bilgisayarla arasında farklı bir ilişki olduğuna eminim ama şu anda bunu tanımlayacak bir teminolojiye sahip olmadığımız için onu yaftalayamıyorum (bir gün mutlaka ortaya çıkacak.. fazla saklayamaz J). En sevmediğim huyu da bilgisayara dalınca dünyayla bağını koparmasıydı (hala daha buna devam ediyor).

Bana neler kattığına gelince, öncelikle bilgisayar ve internet hakkında sahip olduğum hemen her şeyi ona borçluyum diyebilirim. O zamana kadar hayatımda fazla bir yeri olmayan bilgisayar bir anda ilk sıralara yükselmişti –ki bu da İlyas’ın teşvikiyle olmuştu (birinci sınıfta bilgisayardan yandal yapmayı düşünecek kadar). Bu işin teknik kısmı, onun haricinde hayal kurmayı, küçük şeylerden mutlu olmayı ve belki biraz da hayatı sallamayı ondan gördüm, çok da kötü hasletler olmadığını anladım.

İlişkimiz/arkadaşlığımız hep dostluk temelinde oldu, sınırlarımızı bildik ve hiç sorun yaşamadık bunun için de ona her zaman güvenirim (en azından şimdilikJ). Aslında düşününce aramızda hiç anlaşmazlık/kavga yaşamamış olmamız bir eksiklik olabilir (ben hatırlamıyorum İlyas eğer sen hatırlıyorsan not düşebilirsin). Bana yalan söyledi mi(?) bilmiyorum yani henüz farkına varmadım.

Hayatımdan çıksa; karadenizin çoşkusunu taşıyan, sürekli kafasında bir şeyler kuran ve karşısındaki insana değer veren (daha bir sürü şey sayılabilir) bir dostumu kaybetmiş olurum –ki bu büyük bir kayıp olur.

Ortak projelerimin liste başı ismidir. Bu projelerin kapsamı ne olursa olsun hiç farketmez. Ortak bir şeyler yapmaktan her zaman zevk aldığım birisi olmuştur (bu yazının sonu farklı yerlere kaymadan bitirsem iyi olacakJ). Çok soru soran birisi olarak benim sorularımı hep cevaplamaya çalışmıştır, yardım edebileceği konularda elinden geleni yapmıştır. Bundan sonrada aynı olacağını düşünüyorum.

Şüphesiz hayallerle arası hep iyi olmuştur. Hem profesyonel iş hayatında hem de normal hayatında hayaller büyük yer tutuyordu. Doğal olarak bunlardan banada bahsediyordu. Ve şimdi bakınca kurduğu hayallerini gerçekleştirmeye başladığını görmek çok güzel..

Tugce Ebru Güler

Hayatımın programcısı İlyas Teker’le staj yaptığım iş yerinde tanıştık. İşte çok çalışmak dışında pek bi kötü yönünü bulamadım desem yalan olmaz heralde :)
Bana C panel’i öğreten adamdır kendisi. Ayrıca sormaya gerek bile yok çok güvenirim ona. Yalanı dolanı olmayan insan kaybedersem çok üzülürüm. Her konuda kafa dengidir onsuz bi şey olmaz olsun. Her zaman bi telefon kadar yakındır. Ne hayaller kurduk beraber hoş hepsi de gerçek olcağı için plan diyelim.

“Planlarımızı” gerçekleştirmek dileğiyle ..

Utku Bilgili

İlyas ilkokulda tanıştığım ve ilköğretim hayatı boyunca beraber olduğum dostlarımdandır. İyi niyetli sevecen yardımseverdir. İlyas’la en önemli ortak noktamız olan internet sayesinde devamlı bilgi paylaşımı içerisindeyiz devamlı bana yeni şeyler öğretiyor ve onun öğrettikleri bana aktartıkların hemen karşılığını alabiliyorum. Ayrıca en önemli şifrelerimi paylaşacabileceğim kadarda güvenli bir insan. Onu aslında kelimelerle anlatmak yetersiz kalabilir, eğer size onu tanıma şansı verirse bilinki sizde çok şanslı bir insansınız….

Elif Çom

İlyas’cım,
Çocukluğumuz ve okul yıllarımız birlikte geçti.. E aynı mahallenin veletleriyiz ne de olsa =) Şimdi seni biriyle tanıştıracak olsam ilk söyleyeceğim şey senin çok iyi biri olduğun.. Samimi, dürüst ve anlayışlısın.. Gerçekten içten söylüyorum ki sana gözüm kapalı güvenebilirim.. Şimdilerde pek görüşemesek de biliyorum ki bir ihtiyacım olduğunda yanımda olanlardan biri de sen olursun..
Zaten senin hakkında kötü yorum yapan biri olmicaktır =)
Sevdiklerinle çoookkkk mutlu ve huzurlu bir yaşam dilerim sana..
Umarım görüşürüz.. =)

Kadir Bilgili

İlyascığımı tanımam çok eski yıllara dayanıyor. Çünkü O’nun çocukluğunu biliyorum. Bücür bücür gezerdi mahallede. Annesinin ve ablalarının nazlı çocuğuydu İlyas. Hep sessiz,hep derinden gider ama birşeyleri başardığını da inceden sezdirirdi çevresine. Kendisiyle abi kardeş ilişkisi vardır aramızda. O’nunla, eskiden bilgisayar ve teknolojiden işten arta kalan zamanlarımızda, Çayeli’nin en güzide ve en eski girişimi olan “Hisar Bilgisayar’da” bol bol sohbet ederdik. Ayaküstü de olsa iyiydi doğrusu. Hatta çoğu kez sohbetlerimize Ersin’de eşlik ederdi(kulakları çınlasın dursun keratanın). Veee an geldi şimdi İlyas genç bir delikanlı ve şimdi daha ciddi meselelerde sohbet etme şerefine nail oldum geçen aylarda. Şimdi kendisinden istediğim birşey var. O da bu sohbetleri sürekli hale getirmek ve bizler için birşeyler yapmak. Tabii el ele vererek. Umarım en kısa zamanda tekrar görüşürüz. Bunun haricinde arkadaşı olmamam dolayısıyla herhangibir ters durumuna denk gelmedim. Geleceğimi de sanmıyorum zaten. O kendi halinde aklı başında bir delikanlı. O’na güveniyor ve başarılarının devamını diliyorum. İlyas’cım daha ne duruyorsun randevu ver de görüşelim kardeşim:)))

Ayça Feyzioğlu

Ilyastan tek paragrafta bahsetmek zor , gel gör ki yapamadı dedirtmem :) Kendisiyle çok uzun bir geçmişimiz yok ama gayet de paylaşımda bulunmuş iki arkadaşız.Gecenın bi yarısı sıkıntılarımla boğmuşluğum,dert yakınmışlığım vardır.Çok da güzel bir dinleyicidir.Sohbet etmekten çok zevk aldığım görüşlerine önem verdiğim bunun yanında bana sitem etmekten (yer yer haklılık payı var)kendini alamayan sevdiğim güzel insandır :) Gelecek planları arasında beni Ayder’e götürmek var buna da canı gönülden destek veriyorum (sanki asıl isteyen ben değilmişim gibi).Biraz da karakter analizi yapıp konuyu bağlamak istiyorum.Nihayetinde sabırlı,tuttuğunu koparan,sıcak kanlı,içten ve başarılı bir arkadaşım olduğunu söyleyerek onu tanımayan insanları bahtsız kabul ediyorum.Benden bu kadar.

Zelkif Çatalbaş

Bugüne kadar sahip olduğum en iyi akadaşlarım arasında olan İlyas’a
İlyas ile arkadaşlığımız 9 Mart İ.Ö.O nun kara tahtalı sınıfında başladı ve yaklaşık 16 yıldır da devam etmekte uzun zamanlarda devam edeceğini düşünüyorum çünkü İlyas benim en vefalı arkadaşım.Bu zamana kadar hiç yanlışını görmedim. Uzun seneler aynı sınıfı paylaşsakta aynı koridorda gezip aynı okulun bahçesinde koşsakta birbirimizi kıracak hiç bir yanlış harekette bulunmadık ve birbirimizehiç bir şekilde kötü söz söylemedik. Arkadaşlığımızın bu denle uzun sürmesinin ve sıkı olmasının nedeni de bu olsa gerek. İlk okulu beraber okuduktan sonra İlyasla lisede yollarımız ayrıldı ama birbirimizden kopmadık imkanlarımız elverdiğince görüşmeye çalıştık.Ve eksi günlerden konuştuk. İlyasla tanıştığımız ilk yıllara dönecek olursak ne yalan söyliyeyim pek fazla bişey hatırlamıyorum ama orta okul çağına gelirsek İlyasla ilgili bahsedeceğim ve paylaşabilceğim bazı şeyler var. İlk olarak ilyasın paylaşımcı ve yardım sever biri olduğunu söylemek. Sınavlarda kopya vermekten çekinmez ve cesur davranırdı.Düştüğümü görse kaldırır ağrın var mı diye sorardı.Hiçbir zaman bana karşı sesini yükselterek konuşmamıştır.Her zaman alttan alan ve sözcüklerini özenle seçen melek gibi biri olmuştur.Ve bana verdiği bütün sözleride tutmuştur.Zor anlarımda yanımda ve haklı olduğum bütün davalarda arkamda olacağına inandığım nadir arkadaşlarımdan bitanesisin.8’inci sınıfıda beraber oturmuştuk sen sağımda ,solumda erkan vardı ozaman seni daha iyi tanıdım çünkü o sene beraber çok takıldık ve muhabbetimiz daha çok oldu her türlü sana güvenim tamdı bana yanlış yapmayacağına çok emindim ve nitekim ki beni utandırmadın ve beraber geçirdiğimiz o senede hiçbir olumsuz olay yaşamadık. Sen kendini bana çok iyi anlattın ve ortamımız bozuk değildi hep doğruyu söyleyen ve haktan yanaydın bu nedenle emin birisi olarak hep hatıralarımda kaldın.Senin gibi bir arkadaşa sahip olduğum için şanslıyım arkadaşım. İnşallah herşey gönlünce olur.Dostluğumuz baki kalır inşallah .

Duygu Yılmaz

ben onun küçüklüğünü bilirim derler ya:) dile kolay 8 sene.
ilk okul ve orta okulu birlikte tamamladık.hatta son senelerde tam arkamdaki sırada oturuyodun.sınavlarda arkadaslarrın ‘eyvahh ne yapcaz , çalıştın mı?’ sorusuna verdiğim bir numara cevabım arkam sağlam bana bişe olmaz dı:) seni hep güler yüzlü cana yakın semmpatik olarak bilirim çünkü hiç kötü bir kötü huyun yoktu.efendiliğinle, dürüstlüğünle kaç kişilik sınıf mevcudunda takdire değerbiriydin.ileride çok güzel yerlere gelecek derdik senin için… ve bu düşüncelerim hiç değişmedi!

Bilal Kılıç

Net üzerinden tanıdım seni.İyi huylu asla şımarmayan mütavazi renkli kişiliğinle.Zekiliği ve kıvrak zekasıyla web dünyasının dehalarından ilyas.Beni üzen tek noktan oldu oda bi akşam yaptığın ölümle olan eşek şakan.Herzaman dürüstlüğünle ön planda oldun.Hayatımdan bi anda çıksan bende bu hayattan çıkartırım kendimi.Ortak bir proje olduğu herzaman beraberiz.I love you :D

Mithat Bayrakçı

Seninle bir vestiyer köşesinde tanıştım ve yurt hayatımın gidişatı vestiyerdeki gidişatım değişti çünkü sohbetine bayıldığım için seni bırakıp gidemiyordum.hayata hep pozitif bakman en güzel yanın aynı zamanda 2 yıl boyunca aynı çizgide gitmeni takdir ettim.espiri anlayışın espirisel yanın bana en büyük kattındı aybnı zamanda seninle konuşurken insan güven buluyordu. sana kesinlikle güvenirim. beni üzecek hiç bir şey yapmadınçevreye seni anlayan kişilere çok pozitif ve candandın. okulu bitirmen benim için en büyük eksiklikti çünkü senden ayrılıyordum artık vestiyer önünde bana espiri yapacak biri olmayacaktı bana moral verecek kişi gidiyordu. yapacağımız görwe değişir çağırıp çağırmamam ortak iş konusunda.bana hergün zaman ayırman en büyük katkındı. hayallerini hi. paylaşmadın benimle tek paylaştığın hayaklin bir gün bill gates gibi olmayı istediğindi.

Duygu Tekin

İlyas’la faceebookta benim bi arkadaşım fotoğrafına yaptığım yorumdan sonra tanıstık.Açık söylemek gerekirse pek haz almamıstım kendisinden:) Kötü yönü nedir diye sorarsanız şimdi düşünemeyecek kadar yok..)Kısa sürede samimi olduk ona güvenebilirim .. Bana yalan söylediğini düşünmüyorum bunu gerektircek bi olayımız ve ortamımız olmadı zaten karekter olarak öyle bi yapıda olduğunu hiç düşünmüyorum. Ortak bişiyler yapmayı düşünürsen çağıcaklarımın başında gelir çünkü çok .eğleniyorum onunla konuşurken gülüyorum:) İlyas hayatımdan çıkarsa tabiki bi eksiklik hissedicem… ben onu çok sevdimm:)

Mücahit Kara

Esentepe yurdunda tanıstıgım kendısınden ınternet ve web adına cok sey ogrendıgım,guvendıgım,hic bır yamuk hareketını gormedıgım ve ilerkı iş hayatımda bana ınternet konusunda kı danısmanlık teklıfıme hayır demıcenı bıldıgım sevgılı arkadasım ilyas TEKER saygılarımla

Nevin Özcan

KİMİSİ DAHA İLK GÜNDEN BIRAKIP GERİ DÖNER…KİMİSİ BAŞLAR AMA HEP DÖNECEĞİ GÜNÜ BEKLER…VE BURDAKİ DOSTLUĞU ARKADAŞLIĞI SADECE BURDA YAŞAYANLAR BİLİR … kısacası selcuk I.M.Y bir aynı sınıftaydık ordaki koşullar yüzünden çok şey paylaşmasak bile her zaman her konuda yardım etmeye çalıştın özellikle projeler zamanında :) yaaşanan her şey güzeldi vizeler finallar sınıftaki dersler sizleri tanımak …

Resul Aydoğdu

Efendim biliyorsun ben öyle her şeyi yazamam…

Blog küre aracılığı ile
Zeki ve ne istediğini bilen kişiliğine eğlenceli tavırlarında eklenince Süpermen diyebiliyorum. Sen kötü olamazsın değil mi ?
Yanıt aradıklarımın cevabını
Gözü kapalı değil tabi
Kendimle çeliştim bak şimdi ?
Senden aldıklarım her zaman işime yaramıştır. Eğer bunlar bir yalan aracılığı ile olduysa bırak öyle kalsın.
Bazen tamamlandığını sanırsın ama her zaman bir şeyler eksiktir değil mi ?
Ortak noktalarımız bir gün elbet kesişecek.
Ne istiyorsam geri çevirmiyorsun. Biliyorum ki bu yaptıklarının faturası ağır olacak : )
Yaptıkların bunun garantisi olabilir.
Hayal ettiğin sürece var olacağını sende biliyorsun. Üst satırlarda da söylediğim gibi ne istediğini bilen kişiliğin ile her şeyin üstesinden geleceksin. (Baktın gelebiliyorsun bana haber eyle)

O kadar vakit ayırdım bir beğenme bir laf et topa tutarım seni : )

Duygu Dur

eveett jujuuylaa ist.nettee tanıştık dimi böbüşş düşük çenelerimiz saolsunnn :)) kötü yönünü pek görmedimm genelinde gayet doğal sevimli bi insansın ve bunca zamandır beni kırıcak inciticek hiç bi sözünü duymadımm tşkler tatlımm.. hayatımdan çıktığında çene çalcak bi dost eksikliği hissederim buda beni üzer :( oooo jujuuuu ortakk yapcak çok şeyimiz varrrr dahaaa planlar boll unutmaaa ((orda kendi kendine sen önce evden çık demee gelmim oraya bakk )) biri hayal mi dediiii hayalden çok ne konuşuoz kiiii senleeee :)) kafandakilerin hepsiniii yapıcaksınn inanıyorum sanaaaa canım benimmm seviyorum seniiii ii bak kendine olar mı ;)

Elif Sezen

bilge adam tanıştığım çok sevecen bir arkadaşımsın
kötü yününü hiç görmedim :) güvenebilecek çok sıcaka kanlı bir arkadaşımsın
ya böle şeyleri hiç anlatamam :) k. bakma benden bu kadar :D

Ali Barın

Seninle bu güzelim internet üzerinden tanıştık. Hemde en güzel sosyal paylaşım ağı olan facebook üzerinden. :) Sen Rizeliydin ben Rizeliydim, eklemiştim. :) İyi ki de eklemişim. Her yönünle bana yardımcı olup abilik yaptın. Hakkını ödemek imkansız. Hakkında fikrim olmadığı birşey desen anında yaparım, güvenim sonsuz sana abeyim. (; Şuana kadar beni ne üzecek bişe yaptın ne de gördüğüm kadarı ile başkasını
üzecek bişe yaptın. Bu yüzden iyi birisin diyebilirim. :)

Şöyle bi düşündümde bir anda hayatımdan çıksan kendimi manevi olaraktan yetersiz hissederim gibime geliyor. Ne de olsa internet üzerinden yüksek oranda vakit paylaştığım ve az çok proje ortaklığı yaptığım insansın. Hemde kötü bi anda ulaşabileceğim ilk insanlardan birisisin. Sevdiğim ve seveceğim manevi abimsin. (; (:

Salih Kesepara

İlyascım seninle biz dayı yiğen ilişki içerisinde olup çocukluktanışığız. Bu uzun zaman içerisinde senin bir çok yönünü farkettim ve anladım ki insanlar her zaman için senden daha az değerli çünkü sen bir çok zaman kendi hedefine ulaşmak için onları farkında olmadan yada bilerek kullanıyorsun. Yinede bu günümüzde ben dahil bir çok insanın alışkanlığı haline gelen bir durum olduğu için önemsenecek birşey sayılmaz. Bunun dışında senden öğrendiğim iyi ve kötü yönler var. Öncelikle bilgisayar dünyasına olan merağımın artmasını sağladın. Kişiliğimin oluşmasında da bazı rollerin var.
Sana güvenmek konusu biraz tartışmalı bir durum benim için. Yani çıkarlarımız ortak olursa bi sorun olmaz. Ama sen işine gelmeyen şeylerde gerekeni yapıp karşındakinin kalbini almak için oyunlar kurmayı tercih ediyorsun.
Beni veya arkadaşlarını özecek bişiyler her zaman yapmışsındır. Bunları kendinde aramalısın.
Az önce de söylediğim gibi gerekli durumlarda gerektiği kadar yalan söylüyorsun. Tek sorun bunu kendi çıkarların için yapman :(
Bir anda hayatımdan çıksan muhtemelen herşey değişir. Öncelikle istanbula gelemem yada ev tutamam :( Bu işin maddi boyutu Manevi Kısmı Daha derin :)
Bir işi ortak yapmayı her zaman sevmişimdir. Eğer ilgi alanınsa Çağırırım tabiyikide.
Belki de en zor soru bu, Benim için ne yaptın? Sanırım Bana bir çok alanda örnek oldun, İleriye dönük olumlu karakterler geliştirmemi sağladı ve geleceğimi şekillendirmem konusunda yardımcı oldun.
Kendimi ne zaman zor bir durumda bulsam yardımın olabilecekse seni ararım zaten ;)
Hayallerini bir çok kez dinledim bunlar gerçekten harika şeyler. Bir Çok insanın düşünmediği yada düşünüp yapamadığı şeyleri gerçekleştirmek üzere atılımlar içerisindesin.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki insanların sana verdikleri değerleri 1-2 paragraf yazı ile anlamayı bırak seninle saatlerce konuşsa bile anlayamazsın çünkü kelimeler her zaman yalan söyler. Eğer bişiy öğrenmek istiyorsan Hareketlerine bak yeter.

Bir de şunu unutma ki insanların hayatında zaman olgusu vardır ve zor durumlarda çok önem verdikleri şeyler için en uygun anı beklerler. Mesela bunun gibi bir yazıyı yazmak için finallerin bitmesini ve sakin bir kafa ile bir odada düşüncelerini dökmek için 1 hafta bekleyebilirler. Dediğim gibi insanları değerlendirmek için onları anlamak için 1-2 paragraftan fazlası lazım. İnşallah bu da benim sana kattığım küçük bir değerdir.

Schizophrenic Mt

Sanırım bir 4-5 yıl kadar önceydi, 5-6k lık bir forumda omuz omuza emek verirken tanıştık :) 80k lara kadar dayandırmıştık tabi sonrasında, ne günlerdi ama… Bizim çocuk azimlidir, zekidir ve yenilikçidir. Zaman zaman fikir alışverişinde bulunmakta fayda gördüklerimdendir. Şu zamana kadar panel bilgilerimi kimseyle paylaşmam kolay kolay, bu çocuk paylaştıklarımdandır .) Bunca yıllık kardeşliğinde, en ufak bir güven sorunu yaşatmamıştır. Hiç kırılmadım/üzülmedim bu çocuktan yana ben… Kısaca anlatmaya çalıştım bizim çocuğu işte, daha uzun yıllar birlikte oluruz inşaallah kardeşim. Öpüyorum seni, Allah’ a emanetsin.

Mehmet Andiç

Birgün bizim şirkete bir eleman getirdi patron, adı İlyas. Dedik ki, aha, köle zincirine bir halka daha!
Alakası yokmuş. Bizim İlyas cin herifin teki çıktı! Beyin 5 ghz ile çalışıyor maşallah.
Sonra bir de Gorgo davası var. Bir baktık ki bütün MSN’lerde, bütün Facebook’larda bir Gorgo dalgası almış başını
gidiyor. Kim bu Gorgo yahu?
– Bu bir virüs!
– Hayır, trojan!
– Hayır, hayır, bu bizim İlyas!
– Aaa, merhaba Süper İlyas!

İyi ki varsın Süper İlyas! Olmasan ne yapardık?
Not: Şu projeyi yapıp zengin olacaz yakında İlyas, az kaldı! :D

Beytullah Gürpınar

İlyasla bir web yazılım firmasında tanıştık. Kendisi türünün son örneği olan firmanın son kurbanlarından birisiydi. Kaderin sillesini yeyip te gelişti bir kre o firmaya.
Şimdi İlyasla ilgili düşüncelerim madde madde,

– Yağmurlu havaları sevmez. Eriyebilir.
– Bilgisayar başından kalkmadan 48 saat durabilir.
– Günlük ortalama 2000 site gezebilir.
– Çok şey bilir ama söylemez. Belki mütevaziliğinden belki rakip çıkmasını istemedinden ..
– Şaka bir yana iyi dosttur. Elinden gelen her türlü yardımı yapar.
– Çok resmidir. Web sitesine ufak bir link vermek için bile uzuunn uzun dilekçeler yazmanız gerekebilir.
– Yemek yemeyi sever ama halen daha çöp gigidir. Bünyeye değil kafaya gidiyor sanırım yedikleri.
– Bence ileride Türkiye de internet denilince akla gelecek 3 projeden birini ilyas yapacaktır.

Yasin Yaman

Eski çalıştığım firmaya bir gün, iş başvurusunda bulunan bir arkadaş geldi. İşe başlayacaktı.
Bu arada web tasarımı ve programlaması yapan bir yerde çalışıyordum.İlk geldiğinde bu arkadaşa acınası gözlerle bakıyorduk çünkü
işe başlayacağı yer gerçekten türünün son örneğiydi.Nitekim fazla duramadı, ayrıldı kısa bir zaman sonra.
Tabe ondan sonra bizde pek durmadık.
Arkadaş işe başlamıştı. Adı İlyas Teker di. O gün pek aklımda kalmayan bu isim
bu günden sonra asla unutamayacağım bir isim oldu.
İlyas dan internetten hakkında bir çok şey öğrendim.İnternet konusunda onu tek geçiyorum.
Gördüğüm en sağlam internet kullanıcısı diyebilirim.Sayesinde bir web sitesi açtım.
Yağmurlu havalarda dışarı çıkmaya korkmasından hariç olumsuz bir yanı yoktur. Kafa dengidir.
Hayallerimin bir çoğunu paylaştığım insandır.Zor durumda olduğumda yardım isteyeceğim nadir insanlardandır.
Bu defterden banada bir altın yaprak ayırdığın için tşk ederim

Uğur Yeniyurt

meraba ilyas senle tanıstıgımız gunu hatırlamıyorum , hatırlamak istemediğim bir gündür kimbilir :) . aynı mahalle aynı okul aynı dersane kesin bunlardan birinde tanıstık ama tam emin değilim. Genel olarak iyi birisin zaten ama illede bişey soyle dersen açık sözlü olman diyebilirim.Kotu yonun yok diyeyim adettendir. bana kattıgın cep telefonlarına program kurma merakı olabilir program kurarak cok telefon telef ettim ama neyse yine de guzel br alıskanlıktı.sana guvenebilirim. beni incitecek bişey yapmadın. yalan soylediğini hatırlamıyorum varsa oyle bişey acık acık yaz bana lutfen bilmek hakkım :) eksiklik hissederim. eksiklik olur heralde çıkarsan. ortak bişey yaptıgımda çağiririm. zor durumda kaldıgım da yardımının dokunabileceği br konuysa yardım isterim. hayallerini gercekleştirme konusunda basarılı olacağina inaniyorum.

tesekkur ederim…

Fatih Bilgin

Seninle nerede tanıştık?
Pek uzak oldugunu sanmıyorum kanbagımız var yeterlıdır umarım Tanısmamız ıcın :)

İyi/kötü yönlerim?
Sureklı olumlu dusunuyorsun ıyı yonun oalrak bunu sevıyorum baska bı artın dıyorum kotu yon olarak ıse sadece bulundugun anı dusunuyorsun ılerısını hıc hesap etmıyorsun …

Sana neler kattım?
Kolay Yoldan para kazanmanın taktıklerını (ama bır turlu ıcraata gecıremedım )

Bana güvenir misin?
Oldukca dıyebılırım.

Seni üzecek/incitecek birşey yaptım mı?
Fazlasıyla hep 2.plandayız bu yeterlı zaten hatta 3.plan ve dahası…

Sana yalan söyledim mi hiç? Yada bunu fark ettin mi?
Yalan demıyelım ama kıllandıgım oldu :)

Bir anda hayatından çıksam bir eksiklik hisseder misin?
Her ne kadar senınle ılgılı sorualra yukarıda farklı cevap versem de eksıklıgını hıssettırırsın …

Ortak birşeyler yapmayı düşünsen beni çağırır mısın?
Elbette ama ıster ıstemez cıkarlarımızı etkılemelı…

Senin için neler yaptım?
Hep yapmak ıstedın ama bır kere olsun ıhtımal vermedın…

Kendini zor bir durumda hissetsen benden yardım ister misin?
Isterım fakat bıraz tereddutlerım var ama yınede duygukarının onune gecebılecegını sanmıyorum :)

Hayallerimi seninle paylaştım mı hiç? Eğer paylaştıysam bunları
yapacak o cesareti/güveni gördün mü bende?
Paylastın fazlasıyla ve hep pesınden kosuyorsun o ısıgı goruyorum sende ama bırazda bıze calıs hep kendıne calısıyorsun bu huyundan da nefret edıyorum yaa…

Ömer Şerif Sandıkçı

Seninle nerede tanıştık? okulda
İyi/kötü yönlerim? kötü yonun bana karsı olmadı
Sana neler kattım? kelimeler kifayetsiz kalır dostum
Bana güvenir misin? her konuda
Seni üzecek/incitecek birşey yaptım mı? şimdye kadar olomadı
Sana yalan söyledim mi hiç? Yada bunu fark ettin mi? sanmıyorum
Bir anda hayatından çıksam bir eksiklik hisseder misin? ederim
Ortak birşeyler yapmayı düşünsen beni çağırır mısın? her zaman
Senin için neler yaptım? farkettirmeden yapmışsındır bişiyler
Kendini zor bir durumda hissetsen benden yardım ister misin? istemezsem arkadaslığımızın bi anlamı kalmazdı heralde.
Hayallerimi seninle paylaştım mı hiç? Eğer paylaştıysam bunları yapacak o cesareti/güveni gördün mü bende? hayallerinle beraber herşeyi paylaştık kardesim yeri geldi söledin yeri geldi söledim iyi bi dost olmakla beraber fedakar bi arkadassın benim için hayatın senin için anlamlı ve değerli olsun kardesim

Recep Yılmaz

“Nerde tanıştığımızı hatırlamıyorum, gerçek hayatta pek karşılaşmadığımız için iyi kötü yanlarını bilemem yüzüne bakmadığım adama not veremem:) Az çok yardımın dokunmuştur iş güç babında. Bi yere kadar güvenirim memleketimin insanısın gideceğin yer yok buraya gelecen :) Henüz öle kırıcı bi davranışını görmedim, yalanını duymadım, hayatımdan çıksan eksiklik hissetmem, bişey yapmak istesem çağırırım ilgi alanları çerçevesinde, Benim için elle tutulur bişe yapmasanda seni severim. Senden yardım isterim. Hayal mayal paylaşmadın benimle paylaşma da zaten iki kişinin bildiği ne sırdır ne hayal :P ”

Çetin Çakmak

ilyas’cım öncelikle banada bi bölüm ayırdığın için teşekkür ederim..
Seninle aynı üniversitenin aynı bölümünü kazanmamız vesilesiyle aynı sınıfı iki ylıl paylaştık hiç bir kötü yönüne rastlamadım çünkü aşırı bi muhabbetimiz olmadı iyii bi insansın diye bilinç altımda birşeyler var :)) ben genelde her insana güvenirim ama senin kötü bi tarafınla karşılaşmadığımdan dolayı sanada güvenirim ama şu varki kesinlikle seninkopya vereceğine inanıp arkandaki yada önündeki sıraya oturmam o hataya bir defa tbi dersinde düştüm iki yılda ancak kurtarabildim :))bana neler kattın kopya çekeceğim adamı iyi seçmem gerektiğini fatih koçak gibi :)) aynı şeyler oluyo ama bana sadece kopya verecem die söz verip kandırmıştın kopya vermeyerek beni çok üzmüştün hatta o gün sana çok gıcık olmuştum hayatımdan bir anda çıksan bi arkadaşı kaybetmenin vermiş olduğu üzüntüyle üzülürüm ortak birşey derken düğün yapsam mutlaka katılmanı isterim benim için çok bişey yapmadın be ilyas arada bi face de msn de zaman ayırıp derdim varsa derdimi dinledin kendimi zor bi durumda hissetsemmutlaka yardımcı olmanı isterim ama memleket çakışmasından dolayı pek mantıklı olmayacağını düşünürüm hayal olarak üstün bi yazılımcı olmak istediğini biliyorum KESDİNLİKLE olabilirsin hayatta herşey kalbinini güzelliği kadar güzel olsun :))

Meriç Ökten

Seninle nerede tanıştık?
Fıstıkağacında bulunan bir internet kafede..:) Fakat orada seni ne kadar tanıyabilirdim bilmiyorum, zamanla tanıdım tanımaya devam ediyorum..

İyi/kötü yönlerim?
İyi veya kötü yönlerini çıkartacak kadar sık sık görüşmüyoruz fakat görüştüğümüz zamanlarda gözlemlediğim kadarıyla kötü yönün yok gibi..İçine kapanık olman seni asosyal gibi gösteriyor halbuki derinlere indiğimizde aslında önyargılarımıza dayanarak oluşturduğumuz İlyas’ı görmüyoruz..Tam tersi cana yakın, hemen hemen her konuda birşeyler sorabileceğim fikrini alabileceğim bir arkadaşımsın..

Sana neler kattım?
İkimizinde bulunduğu iş alanı ( Bilişim,Web) konularında fikirlerini almışımdır bu konuda bana katkıların olmuştur..Fakat maneviyatı ele alırsak, tekrardan insanın önyargılarını bir kenara bırakıp aslında karşındakini zamanla tanıyacağını bana bir kez daha hatırlatmışsındır..

Bana güvenir misin?
Her konuda değil..Ama genelde güvenirim..

Seni üzecek/incitecek birşey yaptım mı?
Evet, taşınabilir harddiskini vermiş değilsin hala..:)

Sana yalan söyledim mi hiç? Yada bunu fark ettin mi?
Bana yalan söylediğini görmedim ki yakalasaydım yalan olurdu..:)

Bir anda hayatından çıksam bir eksiklik hisseder misin?
Zaman zaman..

Ortak birşeyler yapmayı düşünsen beni çağırır mısın?
Yapılan aktivitenin içeriğine bağlı olarak değişir..:))

Senin için neler yaptım?
Her hangi birşey yaptığını söyleyemem ama yapmanı isterim..Bilip bilmeden belkide yapmışsındır haberimiz yoktur..:)

Kendini zor bir durumda hissetsen benden yardım ister misin?
Ne kadar kötü durumda olursam olayım seninde aynı durumda olup olmadığını öğrenip ondan sonra yardımımı isterim..

Hayallerimi seninle paylaştım mı hiç? Eğer paylaştıysam bunları yapacak o cesareti/güveni gördün mü bende?
Paylaşmadın, genelde realist bir kişiliğe sahipsin anladığım kadarıyla..

Metin Ayaz

Rizede tanıştık
iyi yönler :hedeflerin var,işinde başarılısın,çevrenden etkilenip bozulmuyosun, takipcisin
kötü yönler:akrabalık ilişkilerin zayıf ,
sana güvenirim
beni üzecek bişeyini hatırlamıyorum
bir keresinde yalan söylemiştin
hayatımdan çıksan biraz üzülürüm tabiki
bilgisayarda uzmansın bu işte bişe yapsam seni ortak çağırırdım
zor durumda olsam sana güvendim için yardım isterim
bilgisayar alanında güzel hayallerin var bunlerı yapacak cesaretinde var

Hamza Şamlıoğlu

Aşağıda ki numaralı cümleler, üstte ki soruların cevaplarıdır.
1. Sanırım fuarda tanışmıştık. Öncesi internet muhabbetleriydi. 2. Kötü yönün bizi unuttun artık mail bile atmıyorsun :) Espiri bir yana şükür bir kötülüğünü görmedk. 3. İyi bir arkadaşlık daha ne olsun 4. Tabiki 5. Yok 6. Bilmem hiç fark etmedim. 7. Hiç düşünmemiştim 8. Hep çağırırım 9. Dostluğun yetti sağolasın 10. Tabiki 11. Her zaman o cesaretini gördüm.

Görüşmek üzere…

Hakan Şanlıoğlu

Aşağıda ki numaralı cümleler, üstte ki soruların cevaplarıdır.
1-)Teanın bağlantılarım bölümünde gördüğümden beri yazıların ilgimi çekiodu takip ediodum sürekli ve en son Cebitte tanıştık
2-)Sıcak kanlısın, gecenin 3 ü olsa soru sorsam herzaman cvp alabiliorm üstelik gayet net. kötü yanını görmedim veya nasip olmadı, öle bi yanın varmı bilmem :D
3-)internet kullanıcılarının bir defa daha cahil olduklarını kattın :D abaza olduklarını kattın :)
4-)güvenilmeyecek bi davranışın hiç olmadıki :D neden güvenmeyeyim :D
5-)hayır yapmadın yapacağınıda sanmam
6-)farketmedim, heralde söleemedn :D
7-)sürekli takip ettiğim için olur tabi
8-)tabiki zaten seninle bi kiralama planımız var :D
9-)geceyarıları amansız sorularıma cvp verdin hep, internet blog dünyasıyla ilgili bilgiler verdin hatta katılma teklif ettin (ama bnm vaktim yoktu ):D
10-)konuyla ilgili bilgin olduğunu düşünsm anında rahatsız ederim heralde :D
11-)dediğim gibi :D bi kiralama planımız var yapılmicak bişi diil ama bizi bitek bu işi yapmamaya sürükleyen zamanımız olmaması :D başka plan yapsak eminim katılırsın bana :D

NOT: Sıralama’da tek dikkat ettiğim şey yazıların bir bayan bir erkek olarak ard arda gelmesiydi. Onun dışında hiçbir sıralama faktörü yoktur. Tamamen rastgeledir.

Kategori: Kişisel

About ilyas teker

İlyas, az markaya, özel olarak hazırlanan SEO danışmanlığı veren Mosanta’nın kurucusu.

12+ yıldır SEO alanında Pegasus, Coca-Cola, adidas, Sony gibi 200’den fazla markaya Türkiye, Avrupa ve Amerika’da SEO danışmanlığı verdi. Uzun bir süre Amerika, Chicago’da SEO Direktörü olarak çalıştı.

Dijital pazarlama ile ilgili konferansların yanında İlyas, popüler bir çok pazarlama dergisi ve web sitesinde makaleler yazıyor.

Ayrıca İngiltere’de faaliyet gösteren DeepCrawl şirketinin danışman kurulunda yer alıyor.